Choć można mieć wrażenie, że od tej decyzji minęły długie miesiące, to minął zaledwie tydzień, odkąd Andrzej Duda swym podpisem przekazał mediom publicznym blisko 2 mld złotych. Teraz wiadomo, jak te gigantyczne środki zostaną podzielone.
TVP czy onkologia?
Kontrowersyjna nowelizacja ustawy abonamentowej wzbudzała w Polsce ogromne emocje, towarzyszyły jej burzliwe dyskusje. Sam pomysł przyznania rekompensaty uzasadniano stratami, jakie ponoszą media publiczne z powodu zwolnień z abonamentu. Składki na media nie płacą między innymi osoby mające ponad 75 lat czy niedowidzące. Szokowała kwota, na jaką PiS wycenił kwotę owej rekompensaty. Blisko 2 mld złotych – taka suma działa na wyobraźnię.
I właśnie do wyobraźni rządzących starali się przemówić politycy opozycji. Postulowali oni, by pieniądze przeznaczyć na onkologię. Dofinansowanie służby zdrowia wydawało się pilniejszą potrzebą, niż stronnicze materiały w głównym wydaniu Wiadomości.
Walka w Sejmie była jednak skazana na niepowodzenie. Symbolem rekompensaty zostanie palec posłanki Joanny Lichockiej, wyciągnięty w stronę politycznych przeciwników w wulgarnym geście. Opozycji pozostały apele do prezydenta, który podjęcie decyzji odwlekał niemal do ostatniej chwili. W międzyczasie trwała polityczna rozgrywka między nim a prezesem TVP Jackiem Kurskim. Wreszcie, 6 marca, na wieczornej konferencji prasowej, prezydent ogłosił, że nowelizację podpisał. Blisko 2 miliardy złotych trafiły do mediów publicznych.
Wielkie pieniądze do podziału
Przyznanie rekompensaty dla mediów publicznych Andrzej Duda usprawiedliwiał działalnością misyjną i edukacyjną, jaką pełnią polska telewizja i radio. Owszem, TVP realizuje spektakle Teatru Telewizji, a kanał sportowy szykował się do realizacji EURO i igrzysk olimpijskich, ale Telewizja Polska kojarzy się dziś raczej z propagandowymi materiałami „Wiadomości” i TVP Info. Najświeższy przykład to nieprawdziwe informacje o bierności Unii Europejskiej w obliczu pandemii. Tymczasem UE przekazało Polsce ponad 32 mld złotych na walkę z koronawirusem).
Jak zostaną rozdysponowane otrzymane środki? Uchwałę w tej sprawie podjęła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Największym beneficjentem zostanie TVP, dla której przeznaczono papiery wartościowe o nominalnej wartości ponad 1,7 mld złotych. KRRiT zobowiązało uchwałą zarząd Telewizji, aby co najmniej 400 mln złotych (130 mln z abonamentu i 270 mln z papierów) przekazał oddziałom terenowym.
Reszta pieniędzy z rekompensaty przypadnie radiu. Polskie Radio S.A. otrzyma papiery warte 119 200 tys złotych, a między regionalne ośrodki rozdysponowane zostanie kolejne 119 300 tys złotych.
Źródło: Gazeta.pl, zdjęcie: European Parliament / Flickr, licencja Creative Commons
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU