Polityka i Społeczeństwo

Wiemy, jak zostaną podzielone miliardy dla mediów publicznych. Wielka kwota dla TVP

TVP dostaje wielkie pieniądze

Choć można mieć wrażenie, że od tej decyzji minęły długie miesiące, to minął zaledwie tydzień, odkąd Andrzej Duda swym podpisem przekazał mediom publicznym blisko 2 mld złotych. Teraz wiadomo, jak te gigantyczne środki zostaną podzielone.

TVP czy onkologia?

Kontrowersyjna nowelizacja ustawy abonamentowej wzbudzała w Polsce ogromne emocje, towarzyszyły jej burzliwe dyskusje. Sam pomysł przyznania rekompensaty uzasadniano stratami, jakie ponoszą media publiczne z powodu zwolnień z abonamentu. Składki na media nie płacą między innymi osoby mające ponad 75 lat czy niedowidzące. Szokowała kwota, na jaką PiS wycenił kwotę owej rekompensaty. Blisko 2 mld złotych – taka suma działa na wyobraźnię.

I właśnie do wyobraźni rządzących starali się przemówić politycy opozycji. Postulowali oni, by pieniądze przeznaczyć na onkologię. Dofinansowanie służby zdrowia wydawało się pilniejszą potrzebą, niż stronnicze materiały w głównym wydaniu Wiadomości.

Walka w Sejmie była jednak skazana na niepowodzenie. Symbolem rekompensaty zostanie palec posłanki Joanny Lichockiej, wyciągnięty w stronę politycznych przeciwników w wulgarnym geście. Opozycji pozostały apele do prezydenta, który podjęcie decyzji odwlekał niemal do ostatniej chwili. W międzyczasie trwała polityczna rozgrywka między nim a prezesem TVP Jackiem Kurskim. Wreszcie, 6 marca, na wieczornej konferencji prasowej, prezydent ogłosił, że nowelizację podpisał. Blisko 2 miliardy złotych trafiły do mediów publicznych.

Wielkie pieniądze do podziału

Przyznanie rekompensaty dla mediów publicznych Andrzej Duda usprawiedliwiał działalnością misyjną i edukacyjną, jaką pełnią polska telewizja i radio. Owszem, TVP realizuje spektakle Teatru Telewizji, a kanał sportowy szykował się do realizacji EURO i igrzysk olimpijskich, ale Telewizja Polska kojarzy się dziś raczej z propagandowymi materiałami „Wiadomości” i TVP Info. Najświeższy przykład to nieprawdziwe informacje o bierności Unii Europejskiej w obliczu pandemii. Tymczasem UE przekazało Polsce ponad 32 mld złotych na walkę z koronawirusem).

Jak zostaną rozdysponowane otrzymane środki? Uchwałę w tej sprawie podjęła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Największym beneficjentem zostanie TVP, dla której przeznaczono papiery wartościowe o nominalnej wartości ponad 1,7 mld złotych. KRRiT zobowiązało uchwałą zarząd Telewizji, aby co najmniej 400 mln złotych (130 mln z abonamentu i 270 mln z papierów) przekazał oddziałom terenowym.

Reszta pieniędzy z rekompensaty przypadnie radiu. Polskie Radio S.A. otrzyma papiery warte 119 200 tys złotych, a między regionalne ośrodki rozdysponowane zostanie kolejne 119 300 tys złotych.

Źródło: Gazeta.pl, zdjęcie: European Parliament / Flickr, licencja Creative Commons

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie