Polityka i Społeczeństwo

Ukraina domaga się oficjalnych przeprosin od Węgier. Poszło o…szalik Orbana

Orban
Alessia Pierdomenico/ Shutterstock

Ukraina domaga się przeprosin od Węgier. Dlaczego? Chodzi o szalik Viktora Orbana.

Niedyplomatyczny szalik

Ukraina wezwie ambasadora Węgier. Chce bowiem wyrazić swój sprzeciw wobec działania Victora Orbana. A dokładniej: zaprotestować przeciwko jego szalikowi.

Premier Bratanków oglądał rozgrywki piłkarskie. Oczywiście był w szaliku kibica. Problem w tym, że ten ostatni zawierał kontrowersyjny element. Była na nim mapa, na której część terytorium Ukrainy i innych europejskich państw została przedstawiona jako fragment… Węgier.

Sprawę skomentował m.in. rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy. „Promowanie idei rewizjonistycznych na Węgrzech nie sprzyja rozwojowi ukraińsko-węgierskich stosunków i nie jest zgodne z zasadami europejskiej polityki” – napisał na Facebooku Oleg Nikolenko.

Z kolei rumuński europoseł Alin Cristian Mituta zauważył na Twitterze, że to „kolejny nieodpowiedzialny czyn Viktora Orbana, który pokazał się dziś z szalikiem z mapą Wielkich Węgier”. To rewizjonistyczny gest, który stawia Orbana obok Putina, który też marzy o zmianach granic. Powinien zostać ukarany i odizolowany przez przywódców UE w Radzie Europejskiej” – dodał.

Kompleks Trianon

Orban lubi chyba odwoływać się do tradycji “Wielkich Węgier”. Na tym polu kraj ten może mieć bowiem podobne kompleksy jak Polacy i Litwini. Węgry – co prawda, jako część Austro-Węgier – były bowiem do końca I wojny światowej europejskim mocarstwem. Wszystko zakończyło się po traktacie w Trianon z 1920 r.

W jego wyniku Węgry uznały niepodległość Czechosłowacji oraz Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Znaczna część obszaru kraju została podzielona między sąsiadów. I tak np. Rumunia uzyskała Siedmiogród oraz części Kriszany, Marmaroszu i Banatu, Czechosłowacja tereny dzisiejszej Słowacji i Ruś Zakarpacką, zaś Austria zachodnie części Sopron, Moson i Vas.

Węgry utraciły też wtedy dostęp do morza, niemal dwie trzecie ludności (pozostało 8 z 21 milionów) oraz dwie trzecie obszaru państwa (pozostało 93 tys. km² z 325 tys. km²). Poza granicami Węgier znalazło się 3,5 miliona Węgrów. Inne postanowienia, gospodarcze i dot. armii, sprawiły, że państwo straciło na znaczeniu.

Źródło: Twitter

 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie