Polityka i Społeczeństwo

Hołownia pozwala na łamanie statutu swojej partii? Chodzi o Joannę Muchę

Eksperci zarzucają Polsce 2050 Szymona Hołowni brak transparentności i alarmują, że mogło dojść do złamania statutu partii.

Onet.pl przyjrzał się regionalnym i ogólnokrajowym wyborom w Polsce 2050 Szymona Hołowni. Uwagę dziennikarzy zwrócił fakt, że Joanna Mucha zasiada równocześnie we władzach formacji w woj. lubelskim i piastuje stanowisko w partii na szczeblu ogólnokrajowym.

Problem polega na tym, że statut Polski 2050 zabrania łączenia funkcji w zarządzie regionalnym i krajowym. Jest to jasno napisane w art. 26, pkt. 7, który brzmi – “Nie można łączyć pełnionych funkcji w Zarządzie Regionalnym z funkcją w Zarządzie Krajowym”. Władze partii nie widzą problemu w łączeniu funkcji przez Joannę Muchę i powołują się na regulamin wyborczy.

Zgodnie z par. 21 ust. 3 regulaminu wyborczego w okresie do zwołania pierwszego zjazdu krajowego członkowie zarządu krajowego mogą być wybrani do zarządu regionu. W przypadku ponownego uzyskania mandatu członka zarządu krajowego są oni zobowiązani do niezwłocznego złożenia mandatu członka zarządu regionu – przekazała rzeczniczka partii Katarzyna Karpa-Świderek.

Podobnie ma się sprawa z Michałem Kobosko, który jest wiceprzewodniczącym partii i dzierży kierownicze stery na Dolnym Śląsku.

Co na to eksperci?

Eksperci nie mają wątpliwości, że zgodnie z ustawą o partiach politycznych to statut określa cele, strukturę i zasady działania partii politycznych.

Statut partii precyzyjnie wskazuje, że członkowie partii nie mogą jednocześnie zasiadać w zarządzie partii i regionalnym. Przepis jest prosty i nie wymaga wykładni. Nie można tego zakazu zmienić regulaminem, który jest podrzędny względem statutu – mówi w rozmowie z Onetem Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności. – Moim zdaniem wybór Joanny Muchy na członkinię zarządu regionalnego jest z mocy statutu nieważny – dodaje.

Identyczne zdanie na temat temat na dr Michał Wallner z Katedry Systemów Politycznych i Praw Człowieka UMCS. – Najważniejszym aktem prawnym każdej partii politycznej jest jej statut. Jest on swego rodzaju konstytucją partii politycznej – podkreśla.

Onet.pl poprosił rzeczniczkę Polski 2050 o przesłanie regulaminu wyborczego. Portal spotkał się z odmową, ponieważ jest to “wewnętrzny dokument” partii.

Jeśli pierwszeństwo w stosowaniu przyznaje się niedostępnemu opinii publicznej regulaminowi, zamiast statutowi to nie najlepiej to świadczy ani o transparentności partii, ani o jej demokratyczności – zwraca uwagę dr dr Michał Wallner.

Źródło: Onet.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie