Sport

A więc koniec skoków. Sezon 2019/20 zakończony z powodu koronowirusa

Puchar Świata zakończony

Długo wydawało się, że Puchar Świata w skokach uda się jednak dokończyć. Wszak do końca cyklu zostały zaledwie 3 konkursy. Jednak dziś podjęto decyzję o natychmiastowym przerwaniu sezonu. Kryształową Kulę wygrał Stefan Kraft.

Koronawirus atakuje Norwegię. Puchar Świata zakończony

Skoczkowie narciarscy od tygodnia przebywają w Norwegii, gdzie odbywają się kończące tegoroczny Puchar Świata konkursy z cyklu Raw Air. Całość miała skończyć się już w najbliższą niedzielę w Vikersund. Wydawało się, że ostatnie trzy konkursy uda się jeszcze zorganizować, większy znak zapytania stawiano przy mistrzostwach świata w lotach, które zaplanowano na przyszły tydzień w Planicy.

Tymczasem w Norwegii sytuacja związana z koronowirusem mocno się zaostrzyła. W ciągu doby odkryto aż 229 nowych przypadków zakażeń. Ogółem jest ich już ponad 600, a kilkanaście – w samym Trondheim, gdzie skoczkowie mieli dziś skakać w ramach konkursu indywidualnego. Zawody stanęły pod znakiem zapytania.

Przepychanka FIS z rządem

Sami zawodnicy długo nie wiedzieli, czy pojawią się dziś na skoczni. Okazało się, że… nikt nie chce podjąć decyzji, co z zawodami. FIS spotkał się z przedstawicielami reprezentacji, by omówić dalsze działania, ale po zebraniu ogłosił, że odwołanie konkursu leży w gestii norweskiego rządu.

Premier Norwegii nie dała się wciągnąć w tę „pułapkę”. Zdecydowała co prawda o odwołaniu wszystkich imprez sportowych, ale rozporządzenie obowiązuje… od godziny 18. A skoki zaplanowano na 17. Odpowiedzialność została więc przerzucona na FIS, który ostatecznie ogłosił, że sezon 2019/20 w skokach narciarskich zostaje ostatecznie zakończony. Nie odbędą się również mistrzostwa w Planicy.

Stefan Kraft z Kryształową Kulą, Kubacki poza podium

Zakończenie sezonu oznacza, że triumfatorem w sezonie 2019/20 został Austriak Stefan Kraft. Drugie miejsce zdobył Niemiec Karl Geiger – szanse na wyprzedzenie Krafta na ostatniej prostem miał tylko iluzoryczne. Podium uzupełnił Japończyk Ryoyu Kobayashi, który w ostatnim konkursie wyprzedził Dawida Kubackiego. Polkowi, który długo rywalizował z Kobayashim o podium PŚ, ostatecznie zabrakło 9 punktów.

Kamil Stoch zajął w Pucharze piąte miejsce, ale na pocieszenie wygrał skrócony cykl Raw Air. To dla niego drugie zwycięstwo w tych zawodach. Drugie miejsce zajął Kobayashi, trzecie – Marius Lidvik.

Jakie miejsca zajęli w Pucharze Świata pozostali Polacy? Piotr Żyła uplasował się na 11. pozycji, reszty naszych reprezentantów szukać trzeba w dalszych rejonach tabeli. 38. był Jakub Wolny, 42. – Maciej Kot, Stefan Hula zajął 46. lokatę, Aleksander Zniszczoł był 51., a Klemens Murańka – 61.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Dominik Kwaśnik

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent stołecznego UKSW. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu. Pasjonat historii i podróży, uwielbia odkrywać i poznawać nowe miejsca – zarówno w swojej Warszawie, jak i poza nią.