“Czy Pani/Pana zdaniem rząd powinien ograniczać świadczenia finansowe dla Polaków, aby obniżyć poziom inflacji w Polsce?” – takie pytanie zadano uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl. Wyniki okazały się zaskakujące.
Co zrobić, by pokonać inflację?
Z nowych, wstępnych danych GUS wynika, że inflacja w październiku przyspieszyła do 17,9 proc. rok do roku. Niewiele wskazuje na to, by tempo wzrostu cen miało zacząć spadać.
Problemem jest to, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podnosi stopy proc., ale jednocześnie rząd nie ogranicza swojej polityki socjalnej. 500 plus nadal obowiązuje, do tego w sejmowych kuluarach plotkuje się, że może zostać podniesione do 800 zł. Władza chętnie rozdaje też emerytom kolejne partie pustego pieniądza. Wszystko to powoduje, że kredyty są coraz droższe, ale z rynku nie znika wystarczająca ilość pieniędzy, bowiem to, co udaje się wywalczyć RPP, rekompensuje rząd. W efekcie inflacja nadal rośnie.
Polacy zaczynają jednak powoli rozumieć, że nie tędy droga. Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytano, czy – ich zdaniem – rząd powinien ograniczać świadczenia finansowe dla Polaków, aby obniżyć poziom inflacji w Polsce? Na tak zadane pytanie “tak” odpowiedziało 47,9 proc. respondentów. Odpowiedzi “nie” udzieliło tylko 25,9 proc. ankietowanych. 26,2 proc. respondentów nie ma zdania w tej kwestii.
– Za zmniejszeniem świadczeń finansowych dla Polaków częściej opowiadali się mężczyźni (53%) niż kobiety (43%). Prawie 6 na 10 osób (58%) w wieku do 24 lat oraz taki sam odsetek badanych z dochodem w przedziale między 3001 a 4000 zł netto również uważa, że rząd powinien ograniczać świadczenia finansowe dla Polaków. Najczęściej takiego zdania jest także co druga osoba z wykształceniem wyższym (51%) oraz połowa badanych (52%) mieszkających w miastach o wielkości od 100 tys. do 199 tys. mieszkańców – komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research.
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU