Gospodarka

GUS przedstawił najnowsze dane dot. inflacji. To najwyższy wskaźnik od 25 lat

wotum nieufności

Główny Urząd Statystyczny przedstawił najnowsze dane dotyczące inflacji za czerwiec. GUS zrewidował swoje poprzednie ustalenia.

Na początku lipca GUS podał wstępny odczyt inflacji za czerwiec. Z danym Urzędy wynikało, że inflacja konsumencka w czerwcu wyniosła 15,6 proc. rok do roku. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,5 proc. Dziś GUS zaktualizował te dane.

Jak informuje urząd, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 15,5% (przy wzroście cen towarów – o 16,8% i usług – o 11,5%). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,5% (w tym towarów – o 1,7% i usług – o 1,0%). To najwyższy poziom od marca 1997 r.

We wtorek NBP zaprezentował raport dotyczący inflacji. Jak wynika z dokumentu, według prognoz Banku Centralnego szczyt drożyzny ma nastąpić w pierwszym kwartale przyszłego roku i wynieść 18,8 proc. A jeszcze niedawno szef Banku Adam Glapiński sugerował, że szczyt inflacji nastąpi w wakacje.

Szczyt inflacji jest w czasie wakacji, w lecie. Z tego szczytu powoli zaczniemy schodzić w dół – przekonywał prezes NBP. Skąd więc te różnice? Wyjaśniała to wiceprezes Banku Marta Kightley.

Szczyt inflacji w Polsce przypadnie w miesiącach wakacyjnych, a wobec spodziewanego obniżania się inflacji i spowolnienia wzrostu PKB kolejne decyzje w sprawie stóp procentowych, jak komunikuje to RPP, powinny być ostrożne i wyważone, także z uwzględnieniem skutków wojny w Ukrainie i problemów z łańcuchami dostaw – oceniła wiceprezes. Jak dodaje, Glapiński w swojej wypowiedzi bazował na najnowszych informacjach dotyczących Tarczy Antyinflacyjnej.

Od tego osiągnięcie szczytu inflacyjnego jest bardzo mocno uzależnione. Już po zamknięciu prac nad projekcją pojawiły się wypowiedzi przedstawicieli rządu wskazujące, że tarcza z dużym prawdopodobnie zostanie przedłużona, co zostało dodatkowo potwierdzone przez rzecznika rządu. Przyjmując ten scenariusz, szczyt inflacji osiągnęlibyśmy już w bieżącym kwartale. Następnie dynamika cen stopniowo by się obniżała do 15,1 proc. w IV kw. 2022 roku i 5,5 proc. w IV kw. przyszłego roku – powiedziała Marta Kightley.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Dominik Kwaśnik

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent stołecznego UKSW. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu. Pasjonat historii i podróży, uwielbia odkrywać i poznawać nowe miejsca – zarówno w swojej Warszawie, jak i poza nią.

Media Tygodnia
Ładowanie