Polityka i Społeczeństwo

Znana międzynarodowa organizacja staje w obronie polskich sędziów. Miażdząca opinia projektu ustawy represyjnej

Shutterstock
Helsińska Fundacja Praw Człowieka złożyła opinię prawną do projektu PiS-owskiej ustawy represyjnej. Zaznacza w niej, że kluczowe zmiany wynikające z ustawy to ograniczenie samorządności sędziów, swobody ich orzekania, budowa oprzyrządowania dla wywierania efektu mrożącego na sędziów oraz zagwarantowanie wpływu aktualnej większości parlamentarnej na wybór Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.
W ocenie HFPC, zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów stworzą mechanizmy ingerencji w treść wydawanych orzeczeń, czym systemowo zagrożą niezawisłości polskich sędziów.
 
Przez proponowane rozwiązania rządząca większość dąży do zmuszenia sędziów do niestosowania niedawnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości – wskazuje Marcin Wolny, prawnik HFPC. W tym celu, projekt zakazuje kwestionowania przez sędziów statusu innych sędziów – Tym samym pozbawia jednostkę prawa do efektywnej ochrony sądowej w zakresie realizacji jej konstytucyjnego prawa do sądu niezależnego i ustanowionego zgodnie z prawem – dodaje Wolny. 
 
W opinii zawarta jest również krytyka procedowanego projektu, który został przedstawiony jako projekt poselski w celu obejścia przeprowadzenia obowiązku przeprowadzenia konsultacji społecznych. Zaledwie tygodniowy okres pomiędzy przedstawieniem jego treści, a przystąpieniem przez Sejm do jego pierwszego czytania, pozbawił przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, a także część z zainteresowanych instytucji państwowych możliwości szczegółowego odniesienia się do jego treści. Decyzją przewodniczącego Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego zostali pozbawieni prawa udziału w posiedzeniu Komisji Sejmowych – czytamy na stronach hfhr.pl.
 
Projekt zmusza polskich sędziów do odejścia od posługiwania się bezpośrednim stosowaniem Konstytucji, a także odwoływaniem się do prawa międzynarodowego. Podważa również podstawy funkcjonowania prawa Unii Europejskiej, w tym prawo i obowiązek każdego sądu krajowego do zagwarantowania skuteczności prawa unijnego w krajowym porządku prawnym. Całość jest miżdząca dla Zjednoczonej Prawicy i nie zostawia suchej niktki na projekcie, podobnie jak opinia Biura Analiz Sejmowych w której wytknięto szereg naruszeń prawa. Kilka minut po piątej nad ranem, komisja sprawiedliwości zakończyła obrady przyjmując ustawę wraz z poprawkami PiS. 
Źródło – hfhr.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie