Po dymisji Jacka Czaputowicza ze stanowiska szefa polskiej dyplomacji ruszyła giełda nazwisk. Każdego intrygowało, kto zostanie nowym ministrem spraw zagranicznych. Znamy już odpowiedź.
Bez zaskoczeń: Zbigniew Rau
Okazało się, że tym razem postawiono na dość oczywistą kandydaturę. Ministerstwem pokieruje bowiem szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych profesor Zbigniew Rau. Swoją decyzję premier przedstawił podczas specjalnej konferencji.
Sam Rau, z którym wcześniej rozmawiał reporter RMF FM, nie zaprzeczał plotkom. Odpowiadał tylko wymijająco, że jest na wakacjach i już wiele razy był przymierzany do tej funkcji.
Rau obecnie jest posłem Prawa i Sprawiedliwości i szefem sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.
Następca Szumowskiego
Nowym ministrem zdrowia został zaś Adam Niedzielski, polski ekonomista i menedżer, specjalizujący się w zarządzaniu finansami oraz zarządzaniu strategicznym. Jak opisuje Wikipedia, “pracował w polskich instytucjach rządowych oraz jako pracownik naukowy. W latach 2016–2018 był dyrektorem generalnym Ministerstwa Finansów, członkiem rady nadzorczej spółki Aplikacje Krytyczne oraz członkiem rady Narodowego Funduszu Zdrowia. Od 2018 r. zastępca prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ds. operacyjnych. Od 2019 prezes NFZ.”
Adam Niedzielski @a_niedzielski nowym szefem Ministerstwa Zdrowia.
Wybór specyficzny. Ekspert od kasy, a nie zdrowia. I to w czasie koronawirusa.
— Sylwia Madejska (@sylwia_madejska) August 20, 2020
To ciekawe, ekspert ds. zarządzania finansami. Ekonomista, nie lekarz https://t.co/KgbkD3GpzS
— Artur Bartkiewicz (@abartkiewicz) August 20, 2020
Cieszę się, że dawny kontroler NIK wchodzi do @MZ_GOV_PL. Z pewnością będzie miał dużo pracy. Skala nieprawidłowości w resorcie jest porażająca. Potrzebny pilny audyt zakupów #COVID i informatyzacji. Panu ministrowi @a_niedzielski życzę wszystkiego dobrego i deklaruję współpracę.
— Michał Szczerba (@MichalSzczerba) August 20, 2020
Wcześniej wszyscy zastanawiali się też, kto obejmie stanowisko szefa ministerstwa zdrowia. Sugerowano, że na ten stołek szykowany był ponoć marszałek Senatu poprzedniej kadencji Stanisław Karczewski, ale pojawiały się także plotki o byłym wicemarszałku Grzegorzu Czeleju oraz Grzegorzu Gieleraku, profesorze medycyny, generale i szefie Wojskowego Instytutu Medycznego, gdzie leczy się sam Jarosław Kaczyński.
Przypomnijmy, że w ostatnich dniach widzieliśmy rezygnację z urzędu Czaputowicza, Szumowskiego i wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego. Dymisję złożyła też wiceminister cyfryzacji Wanda Buk.
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU