TVN24 zapoznał się z przekazanym do Senatu sprawozdaniem Prokuratora Generalnego na temat liczby zakładanych przez policję i służby specjalne podsłuchów. Liczba wniosków o zastosowanie techniki operacyjnej w przypadku Centralnego Biura Antykorupcyjnego podwoiła się na przestrzeni ostatnich pięciu lat.
Sprawozdanie Prokuratora Generalnego pokazuje, że w ubiegłym roku policja i służby specjalne wnioskowały do prokuratury i sądów o objęcie inwigilacją 5839 osób – W 2019 roku sędziowie nie zgodzili się na podsłuchy wobec 25 osób a sami prokuratorzy odrzucili wnioski o podsłuch wobec 103 – informuje TVN24.pl.
Policja najczęściej sięgała po wnioski o założenie podsłuchu i dotyczyło to 4322 osób. Dzięki tej metodzie wszczęto 1300 śledztw. Straż Graniczna zwracała się o zgodę na objęcie inwigilacją 395 osób – Nie dziwi mnie, że policja najczęściej sięga po takie metody pracy, gdyż każdego roku wyjaśnia około 800 tysięcy przestępstw. Drugą co do wielkości formacją w Polsce jest właśnie Straż Graniczna, która monitoruje bezpieczeństwo całej granicy, zwalczając między innymi coraz groźniejsze zorganizowane grupy przemytników ludzi – mówi Marek Biernacki, były szef MSWiA.
Oczko w głowie tej władzy, czyli Centralne Biuro Antykorupcyjne, wnioskowało do prokuratury i sądów o objęcie podsłuchem 384 osób – Ciekawe, że w ostatnich latach liczba podsłuchów najszybciej rośnie właśnie w CBA. Jeszcze pięć lat temu było to 205 przypadków, teraz liczba niemal się podwoiła – pisze TVN24.pl. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wnioskowała w zeszłym roku o 206 podsłuchów.
Służba Kontrwywiadu Wojskowego podsłuchiwała 196 osób. Agencja Wywiadu i Służba Wywiadu Wojskowego są wyłączone z przekazywania takich danych. Krajowa Administracja Skarbowa miała na celowniku podsłuchowym siedem osób. Gdy PiS przekształcał Biuro Ochrony Rządu w Służbę Ochrony Państwa jednym z argumentów było wyposażenie formacji w takie uprawnienia operacyjne. Z raportu wynika, że SOP nie wnioskowała o założenie podsłuchów.
Zdjęcie: Soft Light/Shutterstock, źródło: TVN24.pl
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU