Zakłady bukmacherskie z pewnością dostarczają wielu emocji. Muszą jednak odbywać się w pełni legalnie. Jaki jest ich statut prawny w Polsce?
Rynek legalnych zakładów możecie poznać np. na „Fame MMA 13 obstawianie”.
Nowelizacja ustawy o grach hazardowych
W 2017 roku rząd Prawa i Sprawiedliwości znowelizował ustawę o grach hazardowych. Co w ten sposób zmienił?
Ustawa hazardowa obejmuje zapisy dotyczące automatów, kasyn, pokera i zakładów bukmacherskich. W praktyce tworzy jednak państwowy monopol na automaty i ogranicza tzw. szarą strefę w zakładach sportowych.
Warto zauważyć, że uchwalona ustawa hazardowa wchodziła w życie w dwóch etapach. Najpierw 1 kwietnia 2017 roku nastąpił zakaz korzystania z usług bukmacherów, którzy nie posiadali polskiej licencji. Zostały przy tym wprowadzone nowe warunki dotyczące reklamy legalnych bukmacherów. Z kolei 1 lipca tego samego roku został utworzony rejestr domen zakazanych – pojawiły się blokady płatności u nielegalnych bukmacherów. Chodziło o to, by rynek oczyścić z niepewnych podmiotów.
W efekcie z Polski wycofały się np. zagraniczne firmy – gra za ich pośrednictwem stała się niemożliwa m.in. za sprawą wspomnianego rejestru domen zakazanych.
Ministerstwo Finansów podjęło też próbę uporządkowania rynku bukmacherów w Polsce. Działanie należy pochwalić, bowiem, jak ostrożnie liczą znawcy rynku, do 2017 roku około 90% zakładów było u nas zawieranych u bukmacherów działających w tzw. szarej strefie. Negatywnie wpływało to na budżet państwa, ale też na polskich operatorów. Ci ostatni byli zmuszani do nierównej walki z podmiotami, które nie płaciły podatków i ogólnie nie ponosiły takich kosztów jak oni.
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU