Polityka i Społeczeństwo

Zakazali namalowania muralu z Olbrychskim. Powód? “Krytykuje PiS i rząd”

Shutterstock

Jubileuszowa edycja Lubuskiego Lata Filmowego miała zostać uczczona muralem przedstawiającym Daniela Olbrychskiego. Projekt zablokował nadleśniczy.

W ubiegłą niedzielę wystartowało 50. Lubuskie Lato Filmowe. To najstarszy festiwal filmowy w Polsce. Przyjęło się, że jego ojcem założycielem jest Daniel Olbrychski, który w lubuskim kurorcie w latach 60. ub. wieku wołał do publiczności: Zróbcie tu festiwal –pisze “Gazeta Wyborcza”, szkicując genezę powstania filmowej imprezy.

Organizatorzy chcieli uczcić jubileuszową edycję festiwalu serią murali upamiętniających wybitnych aktorów, reżyserów i ludzi z związanych z festiwalem. – Nikt nie miał wątpliwości, że pierwszy mural należy się Olbrychskiemu, na co on sam wyraził zgodę – mówi “Wyborczej” Konrad Stanglewicz, dziennikarz i rzecznik festiwalu.

Na oczach widzów mural miał malować Tomasz Broda, znany grafik, rysownik i ilustrator, scenograf, ale projekt zablokował nadleśniczy. Mural miał powstać na ścianie ośrodka należącego do Lasów Państwowych, w którym odbywa się festiwal.

– Potwierdzam, sprzeciwił  się nadleśniczy. Olbrychski się nie spodobał, bo krytykuje PiS i rząd – mówi Stanglewicz. – Poinformowaliśmy aktora o decyzji nadleśnictwa. Żona aktora powiedziała tylko: “niech sobie Kukiza namalują” – pisze “Gazeta Wyborcza”. – Prawdę mówiąc, to bardziej obawiałem się o zgodę samego Olbrychskiego, a poszło  gładko – mówi gazecie Tomasz Broda.

Marcin Urbaniak, nadleśniczy Nadleśnictwa Świebodzin, przyznaje, że projekt z muralem zablokował, ale zapewnia, że tło polityczne nie miało wpływu na jego decyzję. – Mural powinien, moim zdaniem, być wakacyjny, z akcentami lubuskimi, no i spinać historię 50 lat festiwalu, w którym ośrodek Leśnik też odegrał swoją rolę. Tu tego nie widzę – tłumaczy.

Źródło: Wyborcza.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie