Zakaz handlu w niedziele, jaki wprowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości pod naporem przede wszystkim “Solidarności” od marca 2018 roku, budził bardzo duże kontrowersje od pierwszego momentu, gdy Polacy o nim usłyszeli. Politycy opozycji podkreślali, że to kosztowne uderzenie w wolny rynek, podszyty ideologią i służalczością partii rządzącej wobec polskiego kościoła. Eksperci natomiast wyliczali miliardy, jakie na każdym takim dniu wolnym od handlu traci polska gospodarka. Rządzący pozostali jednak głusi na postulaty wycofania się z tej zmiany i postanowili zakaz jeszcze bardziej zaostrzyć.
Do Sejmu wpłynął właśnie projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w dni wolne. Jak wynika z uzasadnienia projektu, dotyczy on uszczegółowienia i doprecyzowania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni w tym m.in. także doprecyzowania wyłączeń spod zakazu handlu oraz wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem. Chodzi przede wszystkim o sieć sklepów Żabka, które mimo zakazu handlu w zdecydowanej większości były w niehandlowe niedziele otwarte tak, jak w każdy inny dzień, gdyż jako placówki pocztowe były spod obowiązywania zakazu wyłączone. Taka interpretacja przepisów wywołała bardzo duże oburzenie “Solidarności”, która domagała się od rządu uszczelnienia zakazu. Wygląda na to, że właśnie zostali wysłuchani.
Głównym celem nowelizacji jest bowiem doprecyzowanie dwóch kwestii – definicji “placówki pocztowej” oraz określenie pojęcia “najbliższej rodziny”, która może pomagać w prowadzeniu sklepu właścicielowi. Wnioskodawcy projektu nie ukrywają swoich celów. Projekt nowelizacji ma spowodować, żeby sklepy Żabki nie mogły udawać placówki pocztowej – powiedział wprost poseł PiS Janusz Śniadek, choć warto przypomnieć, że wiele sklepów z tej sieci placówkami pocztowymi było na długo przed wejściem w życie kontrowersyjnej ustawy. Docelowo wyłączenie spod zakazu handlu ma objąć tylko te placówki pocztowe, w których świadczenie usług pocztowych jest działalnością przeważającą, nie poboczną.
Komentarz do planowanych zmian w ustawie wydała już sieć sklepów Żabka w rozmowie jej przedstawiciela z portalem money.pl.
– Takie postępowanie stoi w sprzeczności z zasadami Konstytucji biznesu. Doceniamy zamiar uregulowania pomocy dla właścicieli sklepów ze strony członków rodziny, jednak wskazana w uzasadnieniu sugestia ograniczenia tego wsparcia tylko do jednego sklepu, jest dla nas niezrozumiała – czytamy w komentarzu sieci.
Oprócz wyeliminowania możliwości handlu przez Żabki, “S” chciała także rozszerzenia handlu na okres od sobotnich wieczorów do poniedziałkowych godzin porannych. Te postulaty póki co nie zyskały aprobaty posłów Prawa i Sprawiedliwości, choć związkowcy zapowiadają, że na dalszym etapie prac nad nowelizacją będą bardzo mocno naciskać, by poprawki w tym zakresie jednak się pojawiły.
fot. Kancelaria Sejmu/Paweł Kula
POLUB NAS NA FACEBOOKU
[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU