Polityka i Społeczeństwo

Zagadkowa deklaracja prezydenta Dudy i ministra Błaszczaka. Podsumowanie pierwszego dnia szczytu NATO

Zagadkowa deklaracja prezydenta Dudy i ministra Błaszczaka. Podsumowanie pierwszego dnia szczytu NATO
Fot. Shutterstock

Przywódcy państw NATO byli niemal pewni, że na szczycie dojdzie do awantury z prezydentem USA o zbyt niskie jego zdaniem wydatki Europy na obronę. Już w trakcie lotu na szczyt, Donald Trump umieścił wpis na Twitterze, zapowiadający możliwość egzekwowania od członków NATO istniejących w jego odczuciu zaległości z lat ubiegłych. “Niemcy mogłyby podnieść wydatki obronne natychmiast. Zamiast tego płacą miliardy dolarów Rosji, a my musimy je bronić. To przykre, gdy Niemcy zawierają ogromne umowy z Rosją dotyczące ropy i gazu, podczas gdy powinny być przeciwko Rosji” – mówił prezydent USA w Brukseli, na końcu stwierdzając, że Niemcy są zakładnikiem Rosji. Padły także słowa o Polsce, która nie chce być zakładnikiem Rosji i nie przyjęłaby rosyjskiego gazu.

Na bardzo ostrą krytykę pod adresem naszego zachodniego sąsiada zareagowała niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen – “Niemcy są już praktycznie przyzwyczajone do krytycznych uwag prezydenta USA Donalda Trumpa pod swoim adresem. Niewątpliwie mamy z Rosją wiele problemów (…)” . Do słów Trumpa odniosła się także kanclerz Niemiec Angela Merkel – “(…) Jestem bardzo szczęśliwa, że jesteśmy dzisiaj zjednoczeni w wolnej Republice Federalnej Niemiec. To z tego względu mamy dzisiaj niezależne dążenia i podejmujemy niezależne decyzje. (…)” – powiedziała Merkel. Kanclerz oświadczyła, że Berlin robi wiele dla NATO. Zaznaczyła, że Niemcy są na drugim miejscu pod względem wielkości sił wydzielanych do wspólnych operacji Sojuszu.

Przed rozpoczęciem szczytu, z dziennikarzami spotkał się prezydent Andrzej Duda, zapowiadając nowe zakupy dla wojska “Na pewno w ciągu najbliższego miesiąca, półtora miesiąca dowiecie się państwo o nowych zakupach dla polskiej armii” – mówił w środę prezydent. Duda nie sprecyzował jednak, o jakie zakupy chodzi. Towarzyszący prezydentowi szef MON na konferencji prasowej kilka godzin później też nie chciał podać szczegółów – “Pan prezydent Andrzej Duda rzeczywiście zapowiadał taką decyzję. Ona niebawem zostanie zrealizowana i wtedy będziemy na ten temat mówić” – odpowiedział. Nie wiadomo też, czy wypowiedź prezydenta dotyczy jednego z flagowych programów modernizacji technicznej polskiej armii czy może któregoś z mniejszych przedsięwzięć. Dziennikarze portalu Defence24.pl przypuszczają, że może chodzić o pozyskanie dwóch używanych fregat od Australii. W ostatnim wywiadzie dla portalu Mariusz Błaszczak powiedział, że w tej kwestii są już na końcowym etapie, do tego prezydent za miesiąc leci z wizytą do Australii.

W Brukseli doszło do krótkiego spotkania Andrzeja Dudy z prezydentem USA, o czym poinformowała Kancelaria Prezydenta na Twitterze. Spotkanie nie było wcześniej planowane i odbyło się w pokoju należącym do amerykańskiej delegacji przy NATO. Zdjęcia z tego spotkania pojawiły się w sieci. Prezydenci rozmawiali między innymi o wzmacnianiu polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej w zakresie sprzętu i jednostek wojskowych. Do drugiej rozmowy prezydentów doszło podczas roboczej kolacji przywódców państw NATO – “Prezydenci rozmawiali o zwiększeniu liczebności wojsk amerykańskich w Polsce, zarówno jeśli chodzi o formę tej obecności, jak i o liczebność. Kwestia ta leży w zainteresowaniu obu prezydentów i rozmowy polsko-amerykańskie na ten temat będą kontynuowane w najbliższej przyszłości” – powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Przywódcy 29 państw NATO zdecydowali, żeby zaprosić rząd Macedonii do negocjacji akcesyjnych. Szczyt NATO zatwierdził decyzję o powołaniu nowych dowództw oraz wzmocnieniu zdolności reagowania w ramach inicjatywy 4×30. Czym jest ta inicjatywa pisaliśmy wczoraj. Zatwierdzono także powołanie dowództwa logistycznego w Niemczech, którego zadaniem będzie sprawne przemieszczanie wojsk w Europie oraz o odtworzeniu dowództwa w amerykańskim Norfolk, odpowiedzialnego za kontrolę nad szlakami komunikacyjnymi na północnym Atlantyku. Podczas szczytu podpisano również wspólną Deklarację Brukselską w sprawie Bezpieczeństwa i Solidarności Transatlantyckiej. W deklaracji podkreślono niezmienne zaangażowanie w dążeniu do zwiększania wydatków na obronność – “Zobowiązujemy się poprawić równowagę dzielenia się kosztami i obowiązkami członkostwa w NATO” . Wyrażono także solidarność z Wielką Brytanią, oskarżającą Rosję o atak z użyciem nowiczoka w Salisbury. Stwierdzono także, że NATO nie stanowi zagrożenia dla żadnego kraju, a działania Sojuszu są defensywne, proporcjonalne i transparentne.

Pod wieczór Mariusz Błaszczak poinformował, że Szef Sztabu Generalnego i dowódca generalny rozpoczną prace nad polskim wkładem w siły szybkiego reagowania, których dotyczy inicjatywa 4×30. Zastrzegł, że jest za wcześnie, by podawać, jakie jednostki mogłyby wejść w skład tych sił – “Jesteśmy aktywni, jeżeli chodzi o wspieranie naszych sojuszników, bo oczekujemy solidarności z ich strony. To jest bardzo prosty mechanizm” – podkreślał szef polskiego MON. Dodał także, że odbył rozmowy z generałem Scaparrottim oraz z sekretarzem obrony USA, Jamesem Mattisem.

Fot. Shutterstock/Drop of Light

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie