Już podniesienie płacy minimalnej rozłożyło na łopatki finanse szpitali, teraz dochodzą podwyżki cen za utylizację odpadów medycznych – O 300 procent więcej płaci Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku za wywóz i utylizację odpadów medycznych. Opłaty poszybowały w górę też w innych szpitalach – informuje Gazeta Wyborcza.
W spółce Szpitale Pomorskie w drugiej połowie 2019 roku nastąpił drastyczny wzrost cen usług za odbiór, transport i unieszkodliwianie odpadów – Wzrost ten wynosi w naszej spółce 149-218 proc. w stosunku do 2018 roku i 91-149 proc. w stosunku do obowiązujących umów w pierwszym półroczu 2019 roku w zależności od lokalizacji szpitala – mówi gazecie Małgorzata Pisarewicz, rzecznik spółki.
Szpitale przyznają, że tak gwałtowne podwyżki będą miały swoje konswekwencje w postaci ograniczenia inwestycji i zakupów – (…)zaplanowany na 2020 r. budżet Szpitali Pomorskich jest prezycyjnie wyliczony i zanim podjęta zostanie jakakolwiek decyzja o inwestycji lub zakupie, skrupulatnie oglądamy każdą złotówkę – komentuje Pisarewicz. Szpitale są w trakcie rozbudowy bloków operacyjnych i SOR-u, a całość różnych inwestycji w tym roku opiewa na kwotę ponad 240 mln zł.
Dyrektor jednego z pomorskich szpitali gorzko mówi o współpracy z Ministerstwem Zdrowia – Zostaliśmy pozostawieni z tym problemem sami sobie. Zarówno NFZ, jak i Ministerstwo Zdrowia umywają ręce, twierdząc, że to jeden z kosztów prowadzenia szpitala. Tylko, że koszty wciąż wzrastają, niewspółmiernie do przychodów.
Dwa miliardy. Dwa miliardy złotych dostały media publiczne na działalność propagandową. Koszty utrzymania rządu pączkują, rośnie liczba wiceministrów, za chwilę może się okazać, że trzeba uspokajać górników dosypaniem pieniędzy, a nie restrukuryzacją. Wszystko wskazuje na to, że trzeba będzie sięgnąć głębiej do kieszeni i skupić interwencyjnie wydobywany węgiel, który zalega na zwałach, a nowe transporty zza wschodniej granicy cały czas wjeżdzają do kraju. Tymczasem do listy problemów służby zdrowia codziennie dochodzą nowe i pozostaje tylko patrzeć, jak opieka zdrowotna rozbije się na ścianie braku pieniędzy i niekompetencji.
Źródło: trojmiasto.wyborcza.pl
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Facebook Comments
blok 1
Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.