Już tylko nieco ponad 2 tygodnie pozostało do wejścia w życie obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych wszystkich przedsiębiorców w Polsce w formie elektronicznej. Dla wielu z najmniejszych przedsiębiorców, którzy od lat samodzielnie rozliczają się z fiskusem, a rachunki lub faktury wystawiają w formie papierowej, oznacza to olbrzymią rewolucję i znaczne skomplikowanie procesu rozliczenia swojej aktywności przed państwem.
Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, z przeprowadzonych niedawno badań wynika, że bardzo duży odsetek przedsiębiorców wciąż wystawia faktury ręcznie lub używając edytorów tekstu. I to właśnie ich czekają największe problemy. A konieczność rezygnacji z obecnego, papierowego sposobu prowadzenia ewidencji może być dla nich nie tylko kłopotliwa, ale i kosztowne. Wielu z nich, wbrew swojej woli, zostanie zmuszonych do skorzystania z usług profesjonalnych biur księgowych, które przygotowując powszechną ofertę rozliczeń z użyciem Jednolitego Pliku Kontrolnego podnoszą ceny, także wobec swoich dotychczasowych klientów.
Receptą na tego typu zjawisko miała być bezpłatna aplikacja, którą udostępnić miał resort finansów. Miał ale … nie zdążył. Według ostatniej informacji z MF ostateczna wersja aplikacji będzie gotowa w styczniu. To oznacza, że ci, którzy będą chcieli z niej skorzystać będą mieli bardzo mało czasu na zapoznanie się z jej funkcjonowaniem, a to przecież oni poniosą konsekwencje spóźnienia czy błędów w raporcie. Dla wielu z nich, którzy na samą myśl o kontakcie z fiskusem mają gęsią skórkę, oznacza to dodatkowy stres i kłody rzucane pod nogi.
Warto też zwrócić uwagę na zachowanie biur księgowych, które doskonale zdają sobie sprawę z tego, że od 1 stycznia 2018 roku zostaną zawalone pracą. Już dziś zachęcają swoich klientów do tego, by dokumenty księgowe wystawiali przede wszystkim drogą elektroniczną, by zaoszczędzić pracy księgowym. Uszczelnienie systemu podatkowego doprowadzi zatem do znacznego ograniczenia wolności gospodarczej i formy prowadzenia ksiąg tak, by możliwa była permanentna kontrola podatkowa. Do tego bowiem w praktyce sprowadza się wprowadzenie JPK_VAT dla każdego podatnika w Polsce.
Źródło: DGP
fot. flickr/KPRM
POLUB NAS NA FACEBOOKU
[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU