Polityka i Społeczeństwo

Wyrok TK w sprawie aborcji jednak nieważny? To może być dopiero początek kłopotów Julii Przyłębskiej

Julia Przyłębska persona non grata w Niemczech? Reputacji prezes w Europie nie da się uratować
fot. trybunal.gov.pl

Niedawna decyzja ETPCz pokazuje, że wyrok Trybunał Konstytucyjnego w sprawie aborcji może zostać podważony. To początek kłopotów TK.

Polska, a raczej Zjednoczona Prawica, srogo przegrała w Europejskim Trybunale Praw Człowieka (ETPCz). Sprawa dotyczyła właściciela spółki, który poskarżył się do Trybunału Konstytucyjnego na niekorzystne dla niego sądowe rozstrzygnięcie. “Trybunał Towarzyski” sprawę umorzył, a pod decyzją podpisał się sędzia Mariusz Muszyński. Sędzia dubler. Szef firmy poszedł ze skargą do Strasburga.

ETPCz orzekł, że w składzie orzekającym TK zasiadał sędzia-dublerktóry został wybrany na obsadzone już wcześniej prawidłowo miejsce. Jednogłośnie zdecydował, że doszło do naruszenia prawa do rzetelnego procesu i prawa do sądu ustanowionego ustawą, które gwarantuje Europejska Konwencja Praw Człowieka. Zasądzono także 3418 euro odszkodowania.

Jak decyzja ETPCz przekłada się na stan prawny w Polsce? Według mgr Julii Przyłębskiej orzeczenie nie wywołuje żadnych skutków w polskim porządku prawnym. W ocenie praktycznie wszystkich specjalistów od prawa polski TK ma problem. Jednym z nich jest ubiegłoroczny wyrok w sprawie aborcji.

Dr Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w rozmowie z Onet.pl mówi, że jeżeli Polska się nie zastosuje do orzeczenia ETPCz, może stracić fundusze unijne, a przyszłość może przynieść podważanie wyroków PiS-owskiego TK.

– Przykładowo, osławiony już wyrok w sprawie aborcji wydał TK w pełnym składzie. Oznacza to, że zasiadali w nim wszyscy trzej sędziowie “dublerzy”. I gdyby ta sprawa trafiła do ETPCz to jest w zasadzie pewne, że orzeczenie byłoby analogiczne jak to, które zapadło dziś. Czyli że wyrok był obarczony wadą, a Polska naruszyła prawo do sądu i do rzetelnego procesu – tłumaczy prawnik.

Źródło Onet.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie