Gospodarka

Wygląda na to, że to dopiero początek drożyny w sklepach. Na jesień grozi nam jeszcze wyższa inflacja?

Cały świat sprawa wrażenie, jakby przygotowywał się do recesji. Fed po raz pierwszy od ponad dekady obniżył stopy proc. Teraz podobny ruch planuje NBP. Bank centralny myśli o szybkiej obniżce stóp procentowych o 25 punktów bazowych (pb). To sugeruje Eryk Łon, reprezentujący Radę Polityki Pieniężnej (RPP).

Łon jest także profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Powinno to świadczyć o jego kompetencjach…
Teraz sugeruje jednak, że obecna dobra koniunktura polskiej gospodarki może maskować potrzebę działania ze strony NBP. Podkreśla jednak, że to, co widzimy w sferze działania Fed-u, jest wskazówką dla polskiego banku centralnego.

Uważam, że zagrożenie recesją, jakie płynie z USA jest tym czynnikiem, który powinien skłaniać do działania. Już zresztą teraz widzimy, że różne banki centralne, w tym Bank Korei Południowej a także np. Bank Australii i Bank Nowej Zelandii obniżają stopy procentowe. Widać, że coraz więcej przedstawicieli kierownictwa banków centralnych i to nie tylko z krajów dojrzałych, ale także wschodzących dostrzega zagrożenia skutkami recesji

– napisał Łon w artykule dla Radia Maryja.

Czy Łon ma rację?

Faktycznie świat czekają chyba spore problemy. Stany Zjednoczone rozpętały wojnę handlową z Chinami (na niewiele zdają się wczorajsze zapewnienia Trumpa o tym, że chińskie władze są otwarte na rozmowy), w rezultacie niepokojące sygnały płyną z większości rynków. Najlepszym dowodem na to, że inwestorzy się boją, są skoki ceny złota, a nawet Bitcoina, kryptowaluty, która powstała w kontrze do systemu walut fiducjarnych, sterowanych przez banki centralne.

Łon chce jednak, by rynek wiedział, że NBP „czuwa”:

“Warto więc być przewidującym i już pomyśleć o szybkiej obniżce stóp procentowych NBP o 25 pkt bazowych. Chodzi o to, aby dać także uczestnikom życia gospodarczego do zrozumienia, że NBP czuwa i jest bardzo wrażliwy na ewentualne ryzyko recesji w USA, gdyż recesja ta może pogorszyć stan gospodarki światowej a w konsekwencji także pogorszyć perspektywy wzrostu eksportu polskich towarów w innych krajach.”

Problem tkwi jednak w tym, że inflacja w Polsce zaczęła niepokojąco dynamicznie rosnąć parę miesięcy temu. Dziś wynosi 2,9 proc. w skali roku. Pomysł, by jeszcze obniżyć stopy proc., przypomina trochę dolewanie paliwa do ogniska. Taka decyzja NBP zwiększy bowiem ten trend. Choć do widma hiperinflacji (mówi się o niej, gdy rejestruje się ją na poziomie 50 proc. w skali miesiąca) jest daleko, ostrożni inwestorzy mogą czuć niepokój. Pamiętajmy też, że złoty już teraz jest słaby w stosunku do np. dolara czy euro.

Członek RPP jest jednak zdania, że owa deprecjacja złotego jest chwilowa:

„Może się zresztą zdarzyć, że złoty nam się umocni. Zmiana bowiem statusu Polski z kraju wschodzącego na kraj dojrzały, jaka się gdzieniegdzie dokonuje może zwiększyć chęć kupowania aktywów denominowanych w złotym. Z tego też powodu uważam, że istnieje także szansa na to, aby pewne umocnienie złotego, jeśli się dokona działało antyinflacyjnie i mogło ułatwić podjęcie szybkiej decyzji o obniżce stóp procentowych o 25 pkt bazowych.”

Zaczyna być groźnie?

Wiele osób podkreśla, że Polska nie ma się, czego bać, ponieważ recesja sprzed dekady nas ominęła. Zapomina się przy tym, że dziś inflacja ma groźną strukturę – rosną głównie koszty pożywienia, a wkrótce także prądu. Przed nami może być jeden z najczarniejszych okresów po 1989 r. 

Źródło: Comparic.pl

fot. flickr/KPRM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Dziennikarz. Na stałe współpracuje z portalami Crowd Media, Comparic i Bitcoin.pl. Jego artykuły publikują też Polsat News i Interia. W latach 2017 - 2018 asystent społeczny posłanki Mirosławy Nykiel, wiceprzewodniczącej Komisji ds. Gospodarki.

Media Tygodnia
Ładowanie