Polityka i Społeczeństwo

Wydali 70 milionów i milczą. Poczta Polska robi sobie z nas żarty

Co się działo z pakietami wyborczymi od momentu ich wyprodukowania? Jakie są koszta ich składowania? Kto zdecyduje o ich dalszym losie? Na te i inne istotne pytania nie można uzyskać odpowiedzi od Poczty Polskiej.

Przed kilkoma dniami Onet dowiedział się, że pakiety wyborcze, które miały teoretycznie trafić 10 maja do wyborców są na terenie Poczty Polskiej. Gdzie konkretnie? W jednym z chronionych obiektów logistycznych spółki. – Dostęp do obiektu jest limitowany, a miejsce składowania pakietów już wewnątrz samego obiektu, jest wydzielone i podlega bieżącej obserwacji przez pocztowe służby ochrony. Poczta nie jest dysponentem tych pakietów czytamy w odpowiedzi Poczty.

W związku z tym Onet postanowił zadać Poczcie kilka prostych pytań. Prostych, jednak takich, na które obywatele powinni znać odpowiedź. W końcu pocztowe wybory kosztowały 70 milionów złotych, z czego na same worki, w których przechowywane są pakiety wyborcze wydano 5 milionów.

Portal zadał więc kilka pytań. Dziennikarze chcieli dowiedzieć się m.in o to jak długo pakiety wyborcze będą składowane w jednym z należących do niej chronionych obiektów, co się z nimi działo wcześniej i ile ta operacja będzie łącznie kosztować. Reakcja Biura Prasowego Poczty Polskiej? Wysłanie dobrze znanego oświadczenia, czyli ucieczka od pytań Onetu.

– Poczta Polska nie zamawiała wydruku kart wyborczych, instrukcji głosowania korespondencyjnego, ani oświadczeń o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania. Zadaniem Poczty Polskiej było skompletowanie pakietów wyborczych, na które składają się również każdorazowo trzy koperty.(…)Poczta Polska nie ujawnia informacji dotyczących zawartych umów związanych z realizacją decyzji Prezesa Rady Ministrów z 16 kwietnia 2020 roku, nr BPRM.4820.2.3.2020, ponieważ stanowią one tajemnicę prawnie chronioną – czytamy w oświadczeniu. I tak dalej, i tak dalej…

Poczta Polska zawarła umowy dotyczące organizacji wyborów prezydenckich 10 maja z czterema firmami. Jak ustalił dziennikarz TVN24 Szymon Jadczak, łącznie opiewają one na 68 mln 896 tys. 820 zł. Poczta wypłaciła z tego już 26 mln 495 tys. 620 zł.

Źródło: Onet.pl, zdjęcie: voyagerix/Shutterstock

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie