Polityka i Społeczeństwo

Wszystko jasne. Sąd Najwyższy podjął uchwałę ws. ważności wyborów

wotum nieufności

Sąd Najwyższy przyjął uchwałę w sprawie ważności wyborów prezydenckich. Zaskoczenia nie ma – wybory zostały uznane za ważne, tym samym Andrzej Duda oficjalnie został prezydentem Polski.

W poniedziałek w południe zwołane zostało posiedzenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Po wysłuchaniu opinii o przebiegu wyborów, sędziowie udali się na naradę, a po godzinie 13 ogłosili, że Sąd Najwyższy stwierdza ważność wyborów prezydenckich.

Przez ostatnie tygodnie Sąd Najwyższy rozpatrywał protesty wyborcze, których napłynęła rekordowa liczba – 5,8 tysięcy. Rozpoznawanie zakończyło się w sobotę 2 sierpnia. Z owej rekordowej puli 93 protesty zostały uznane za zasadne, lecz bez wpływu na ostateczny wynik. SN odrzucił z powodu niespełnienia wymogów formalnych między innymi ok. 4 tysięcy protestów przygotowanych według krążącego po sieci wzoru. Bez dalszego biegu pozostawiono też protest wyborczy komitetu Rafała Trzaskowskiego, co wywołało zaskoczenie wśród polityków KO.

Zaskakująca decyzja, że sąd nie chciał nad tą sprawą, nad tym protestem pochylić się merytorycznie, że zostawił tę sprawę de facto bez rozpatrzenia. Zwłaszcza, że ten protest był doskonale udokumentowany – ocenił decyzję SN Michał Kierwiński.

Ostatecznie Sąd Najwyższy przyjął uchwałę o ważności wyborów prezydenckich. Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy przed Zgromadzeniem Narodowym odbędzie się w czwartek 6 sierpnia. Wiadomo już, że wydłuża się lista nieobecnych na uroczystości. W Sejmie nie pojawią się między innymi byli prezydenci: Bronisław Komorowski i Lech Wałęsa. Swoją nieobecność potwierdzili Leszek Miller i Radosław Sikorski.

Zaprzysiężenie Dudy kończy długi wyborczy serial. Przypomnijmy – z powodu pandemii głosowanie nie odbyło się w planowanym terminie 10 maja, choć PiS zaciekle dążył do organizacji wyborów kopertowych. Zmarnowano na ten cel około 70 milionów złotych. Ostatecznie pierwsza tura wyborów odbyła się 28 czerwca, a druga, w której zmierzyli się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski, 12 lipca. Ostatecznie na obu kandydatów zagłosowało ponad 10 mln ludzi, a Duda wygrał różnicą 400 tysięcy głosów.

Źródło: gazeta.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie