Polityka i Społeczeństwo

Wiemy, dlaczego Polacy nie chcą się szczepić. Te odpowiedzi dają do myślenia [SONDAŻ]

covid

W obliczu czwartej fali pandemii zastanawia fakt, że coraz mniejsza liczba Polaków planuje szczepienia. Dlaczego program szczepień tak przyhamował? Odpowiedź próbuje znaleźć sondaż przygotowany przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat.

Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat wraz z serwisem Medonet opracowały badanie, w którym Polacy pytani są o opinie na temat szczepień. Wyniki sondażu dają do myślenia. Po pierwsze, zdecydowana większość ankietowanych – 67,6 procent – obawia się kolejnej fali zachorowań na COVID-19. Perspektywa czwartej fali nie jest niepokojąca dla 32,4 procent. Przy tym aż 72,9 procent Polaków uważa, że szczepienia mogą doprowadzić do ograniczenia rozwoju pandemii. Przeciwnego zdania jest 27,1 procent badanych. I, co ciekawe, więcej w społeczeństwie jest sceptyczek, niż sceptyków. Co trzecia kobieta nie jest przekonana do szczepień, a wśród mężczyzn – co piąty.

Widzimy więc, że większość Polaków obawia się czwartej fali i uważa, że szczepionki pomogą w jej wyhamowaniu. Czemu więc tak słabo idzie program szczepień? W badaniu blisko połowa ankietowanych przyznaje, że się nie szczepiła, a co trzecia osoba nawet się nie zarejestrowała. A więc – dlaczego Polacy się nie szczepią? Odpowiedzi jest kilka.

Najwięcej, bo aż 65,5 procent ankietowanych obawia się skutków ubocznych. 52,4 procent przeciwników szczepień uważa, że dostępne preparaty i tak nie zadziałają przeciw nowym mutacjom wirusa. 46,3 procent w ogóle nie wierzy w skuteczność szczepionek, a 18,7 procent nie wierzy w pandemię.

W sondażu nie mogło zabraknąć pytania o ewentualne obostrzenia, które mogą zostać nałożone w obliczu czwartej fali pandemii. Czy powinny one dotyczyć tylko osób niezaszczepionych? W sumie blisko 45 procent Polaków uważa takie rozwiązanie za właściwe. 24,8 procent jest zdania, że „zdecydowanie” należy wprowadzić restrykcje tylko dla niezaszczepionych, 20 procent „raczej” popiera to rozwiązanie. Zdecydowanych przeciwników takiego wyjścia jest 27,8 procent, a 8,5 uważa, że „raczej” nie należy iść tą drogą.

Źródło: Onet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie