Po godzinach

Wielka Brytania planuje zmianę prawa hazardowego

Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przez wiele lat utrzymywał stałe stanowisko względem możliwej zmiany prawa hazardowego. Jednak już w sierpniu 2022 r. gdy wiadomym stało się, że urząd premiera obejmie ktoś inny, ministrowie brytyjskiego rządu rozpoczęli intensywne prace nad zaostrzeniem aktualnie obowiązującego prawa hazardowego.

Celem tych prac stało się wprowadzenie bardziej rygorystycznych ograniczeń hazardowych.

Huczne zapowiedzi reform i biała księga hazardu

Wielka Brytania posiada swój własny organ regulujący hazard na terenie kraju. Brytyjska Komisja ds. Hazardu (UKGC) to jeden z najbardziej uznanych autorytetów w świecie hazardu, a licencje wydawane przez UKGC są uważane za godne zaufania. Komisja nie tylko wydaje koncesję na świadczenie usług hazardowych na terenie Wielkiej Brytanii. Dodatkowo reguluje, sprawdza i doradza wszystkim firmom i osobom, które są związane ze światem hazardu. Warto dodać, że w Polsce jedynym organem regulującym hazard jest polski rząd. Aktualnie nie są prowadzone żadne prace nad nowelizacją polskiego prawa, więc gracze wciąż mogą korzystać z licencjonowanych kasyn naziemnych, punktów bukmacherskich i kasyn online, takich jak te dostępne na stronie https://www.polskiekasyno.com/.

Wróćmy jednak do Wielkiej Brytanii. Na czym miałyby polegać zmiany brytyjskiego prawa hazardowego? Brytyjski minister technologii i gospodarki cyfrowej zlecił UKGC rozpoczęcie konsultacji, których celem miałoby być uzasadnienie wprowadzenie zdolności kredytowej dla osób, które chcą postawić zakład w grze hazardowej, loterii lub usługach bukmacherskich. Dodatkowo gracze mogliby zostać objęci limitami, a ich wydatki na hazard mogłyby być kontrolowane.

Wiele mówi się także o białej księdze hazardu, która miałaby skrupulatnie opisywać przyszłość branży hazardowej w Wielkiej Brytanii, sposoby z walką z uzależnieniem od hazardu oraz opisywać prawa i obowiązki graczy i operatorów.

Zmiany w prawie hazardowym nie są priorytetem dla nowego rządu

Nowe propozycje w sprawie zreformowania obowiązującego prawa hazardowego zostaną prawdopodobnie pozostawione do rozpatrzenia nowej premier kraju Liz Truss. Nie brakuje jednak głosów, że Liz Truss może podchodzić do reformy prawa hazardowego jeszcze bardziej pobłażliwie niż Boris Johnson. Ograniczenia nakładane na branżę hazardową przyczynią się bezpośrednio na przykład na zmniejszenie wpływów z podatków.

W dobie innych problemów, z jakimi muszą borykać się Brytyjczycy (np. podwyżkami cen energii, wysoką inflacją) reforma hazardu może nie być priorytetem dla nowej ekipy rządzącej. W związku z tym, że koszty życia w Wielkiej Brytanii znacznie wzrosły, obywatele ograniczają większość wydatków, w tym te dyskrecjonalne. Liz Truss na początku chce skoncentrować się na rozwiązaniu palących problemów gospodarczych.

Działania UKGC

Wciąż nie wprowadzono wielu obiecywanych reform, które były zaplanowane przez Brytyjską Komisję ds. Hazardu. Na początku września ogłoszono, że nie powiodła się próba wprowadzenia ograniczeń działań marketingowych dla operatorów hazardowych. Celem blokowania reklam promujących serwisy hazardowe była próba uchronienia przed nimi osób małoletnich czy z problemami z uzależnieniem od hazardu. Kolejna próba wprowadzenia nowych ograniczeń jest planowana na luty 2023.

Brytyjska Komisja ds. Hazardu ma napięty grafik. Planuje przeprowadzić kolejne konsultacje z operatorami hazardowymi, których celem ma być lepsze zrozumienie i wspólne wypracowanie działań dotyczących oferowaniu bonusów i promocji hazardowych oraz prowadzenie interakcji z klientami kasyn i serwisów bukmacherskich. Duży nacisk kładziony jest na bezpieczeństwo graczy – zadaniem operatorów ma być przede wszystkim wykrywanie potencjalnych szkód, jakie niesie ze sobą hazard już na wczesnym etapie. W tym celu powinni oni opracować specjalne procesy oceny zachowań graczy lub skorzystać z algorytmów pozwalających wyłapać pewne wzorce zachowań. Pierwsze wyniki badań zostaną opublikowane w grudniu tego roku.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Tagi
Media Tygodnia
Ładowanie