Saxo Bank przygotował raport dot. prognoz na 2020 r. Część z przewidywań instytucji może szokować i przerażać.
Saxo Bank przyjrzał się w swojej analizie tematom związanym z polityką i ekonomią. Efekty przemyśleń swoich analityków podał w 10 punktach.
1. Rosja głównym wygranym w kwestii energii
W 2020 r. OPEC i Rosja, widząc spowolnienie produkcji ropy z łupków w Stanach Zjednoczonych, zapowiedzą dodatkowe cięcia produkcji ropy. Jak twierdzą analitycy, będzie to zaskoczeniem dla rynku. W wyniku zawirować cena ropy powróci do poziomu 90 USD za baryłkę. Rosja będzie wielkim wygranym tej sytuacji.
Nasz wschodni sąsiad ma też skorzystać na odejściu od kobaltu i zwiększeniu wykorzystywania niklu na rynku akumulatorów pojazdów elektrycznych. To nie koniec jego potencjalnych sukcesów. Rosja jako największy na świecie dostawca palladu, także wzmocni się w wyniku skoku ceny tego metalu.
2. Nieoczekiwana stagflacja będzie promować wartość kosztem wzrostu
Świat ma czekać też okres stagflacji. Płace i ceny zaczną gwałtownie rosnąć. Nastąpi też znaczna dewaluacja USD. Za tą ostatnią może stać polityka Fed-u i wojna walutowa, która trwa na linii USA-Chiny. Świat będzie wchodzi w okres groźnego kryzysu.
3. Zwrot polityki i podwyżki stóp EBC
Dziś banki centralne prognozują raczej, że będą obniżać stopy procentowe. Za sobą ma to już Fed i EBC. Okazuje się, że polityka ta ma ulec zmianie.
Saxo Bank uważa, że już na początku stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice i stanie po stronie zwolenników podwyżki stóp. Mimo tego, że dziś jest zwolenniczką zgoła innej polityki…
4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja notowanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN skoczy z 7 do 12. W 2020 r. nastąpi też ponoć zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC coraz dłużej ograniczać będzie wydobycie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a popyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie okaże się wygrany – i będzie to równocześnie sygnał ostrzegawczy dla sektora czystej energii.
5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Świat odetnie RPA od kredytów. Co gorsza, problemy tego kraju przeleją się podobno i na inne gospodarki wschodzące o niskiej wiarygodności. Może to oznaczać bankructwo RPA, ale i innych tego typu państw.
6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Saxo Bank uważa, że już z początkiem 2020 r. gospodarka amerykańska zacznie mieć problemy. A to w wyniku rywalizacji z Chinami. To odbije się na słupkach poparcia dla Trumpa. Ten w wyniku powstałej nerwowości ogłosi podatek „America First”. Amerykański podatek dochodowy od osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać produkcji w Stanach Zjednoczonych zgodnie z deklarowanymi zasadami „sprawiedliwego i wolnego handlu”. Negatywnie uderzy to w zagranicznych producentów.
7. W Szwecji zapanuje kryzys
To koszmarna prognoza dla zwolenników skandynawskiego dobrobytu. Tzw. trzecia droga, jaką promowali skandynawscy politycy, dozna klęski. W wyniku swojej polityki dot. imigrantów Szwecja znajdzie się w recesji. Do tego dotkliwie uderzy w nią globalne spowolnienie. Inne kraje zaczną mówić o sytuacji w tym państwie jako przestrodze dla innych.
8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom kobiet i milenialsów
W USA czeka nas rewolucja polityczna. Wybory w 2020 r. dadzą ponoć Demokratom kontrolę nad Białym Domem i obiema izbami Kongresu. Zapewnią to głosy kobiet i milienialsów. Dziś sondaże dla Trumpa faktycznie nie wyglądają dobrze. Nie jest jasne, kogo do boju z nim wystawi Partia Demokratyczna, ale można założyć, że jej kandydat ma spore szansę na zwycięstwo z obecnym lokatorem Białego Domu.
9. Węgry wychodzą z UE
Premier Viktor Orbán od paru lat uchodzi na głównego buntownika w UE. Może się okazać, że w 2020 r. rozpocznie się procedura wychodzenia Węgier z unijnych struktur. W jej wyniku waluta tego kraju straci na wartości, zaś kraj czekają gorsze chwile pod kątem gospodarczym. Polska za rządów PiS straci też głównego sojusznika na europejskiej arenie.
10. Azja uruchomi nową walutę rezerwową, aby uniezależnić się od dolara
W wyniku wojny walutowej Azja (zwłaszcza Chiny) zacznie myśleć o swojej walucie rezerwowej, która pozwoli jej odciąć się w pewnym sensie od dolara. Ludowy Bank Chin już dziś pracuje nad swoją cyfrową walutą, która ma być odpowiedzią dla Libry Facebooka.
Podsumowanie
Jak widać, czekają nas najprawdopodobniej gorsze czasy. Saxo Bank nie wspomina o Polsce, ale choćby prognoza wyjścia Węgier z UE może negatywnie odbić się na dyplomacji, jaką dziś prowadzi rząd.
Przewidywane zawirowania z pewnością nie będą też dobre dla polskiej gospodarki, która nadal zbyt słabo stoi na własnych nogach. Przez ostatnie lata za mało inwestowano w badania i rozwój, by przygotować nas na gorsze czasy. Jaki będzie tego efekt? Boimy się prognozować…
Źródło: Saxo Bank
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU