Polityka i Społeczeństwo

W niemieckiej prasie wrze po katastrofie w Odrze.”Dopóki rządzi PiS, trudno mieć nadzieję na wyjaśnienie”

Niemiecka prasa uważnie przygląda się temu, co dzieje się w Polsce w związku z ekologiczną katastrofę w Odrze. Dziennikarze zza zachodniej granicy nie szczędzą pisowskiej władzy słów krytyki.

Odra umiera, a skutki ekologicznej katastrofy będą się jeszcze objawiać latami. Eksperci grzmią, eksperci podrzucają pomysły i rozwiązania, władza PiS robi to, co uważa za stosowne, a czas ucieka. Z oczywistych przyczyn sprawa wyjaśnienia katastrofy i ustalenia przyczyn śmierci ekosystemu Odry bardzo interesuje Niemców, którzy nie szczędzą słów krytyki działaniom rządu Mateusza Morawieckiego.

– Nastroje pomiędzy politycznymi obozami w Polsce od dawna są tak samo zatrute jak woda w Odrze. Premier Mateusz Morawiecki od piątku wykazuje nerwową aktywność, najwyraźniej dostrzegł, że skandal ekologiczny może bardzo zaszkodzić PiS – ocenia “Sueddeutsche Zeitung”. – Oczywista nieprawidłowa reakcja kilku urzędów, które podlegają PiS, jest na rękę PO – dodaje autorka komentarza, Viktoria Grossmann i ocenia, że “dopóki rządzi PiS, trudno mieć nadzieję na wyjaśnienie” sprawy katastrofy ekologicznej.

Berliński dziennik “Die Tagezeitung” ocenia, że w sprawie katastrofy na Odrze Prawo i Sprawiedliwość zawiodło na całej linii. – Ryba psuje się od głowy. To znane także w Polsce powiedzenie stale słyszą teraz rządzący w Warszawie narodowi populiści z PiS. Złość Polaków i ich rozczarowanie »tymi na górze« jest zrozumiała. Bo jak to możliwe, że politycy rządu po prostu ignorowali ostrzeżenia o katastrofie ekologicznej? Przez prawie trzy tygodnie? – pisze korespondentka gazety Gabriele Lesser.

Dziennik “Frankfurter Allgemeine Zeitung” zamieścił krótką sylwetkę minister klimatu i środowiska Anny Moskwy. Gazeta napisała, że do ostatniego weekendu w codziennej pracy 43-letniej polityk chodziło głównie o to, by tak rozmiękczyć żądania UE w sferze polityki klimatycznej, aby nie obciążały zbyt mocno Polski, której zaopatrzenie w energię opiera się w dużej mierze na węglu. – Teraz w obliczu wymierania ryb w polsko-niemieckiej rzece granicznej jej porządek dnia bardzo się zmienił – dodaje “FAZ”.

Źródło: Onet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Tagi
Media Tygodnia
Ładowanie