Polityka i Społeczeństwo

W Niemczech szykuje się polityczna rewolucja. Takiej sytuacji nie było od 2006 roku!

Flickr.com

26 września Niemcy pójdą do urn wyborczych. Angela Merkel już zapowiedziała, że po tych wyborach kończy polityczną karierę nad Renem. Kandydatem rządzącej CDU/CSU na kanclerza Niemiec został Armin Laschet, ale notowania CDU/CSU i samego Lascheta nie napawają chadeków optymizmem.

Po raz pierwszy od 2006 roku SPD wyprzedza CDU/CSU w sondażu przed wyborami do Bundestagu. Niedzielny “Barometr trendów RTL i ntv” pokazuje wzrost popularności socjaldemokratów (+2 punkty procentowe), którzy wysuwają się tym samym na czoło notowań z 23-procentowym poparciem – informuje Deutsche Welle.

https://twitter.com/czarkye/status/1430156472688730122

Olaf Scholz, kandydat SPD na kanclerza Niemiec cieszy się  30-procentowym poparciem i wyprzedza aż o 19 punktów procentowych kandydata CDU/CSU Armina Lascheta, który nadal traci na popularności i obecnie ma tylko 11 procent. Laschet traci na popularności od momentu powodzi jakie nawiedziły w trakcje wakacji Niemcy. Kandydat CDU/CSU pojechał na miejsce tragedii, a tam kamery złapały go gdy śmiał się razem ze swoimi współpracownikami. To była medialna katastrofa dla kandydata na następcę Angeli Merkel.

W Bundestagu, który teraz, z powodu tzw. mandatów nadwyżkowych i wyrównawczych jest o 66 miejsc większy niż w 2017 roku (775 deputowanych), CDU/CSU byłyby reprezentowane przez zaledwie 190 deputowanych (56 mniej niż w 2017 roku) – wynika z wyliczeń instytutu badań opinii Forsa. Z kolei SPD miałaby 195 posłów. Zieloni mieliby 152 posłów, FDP – 102, AfD – 85, a Lewica – 51.

Zielonych w Budestagu byłoby o 85 posłów więcej niż w 2017 roku, FDP o 22 posłów więcej, a SPD zwiększyłoby stan posiadania o 42 Pozostałe partie byłyby reprezentowane w Bundestagu z mniejszą liczbą deputowanych niż po wyborach sprzed czterech lat.

Do utworzenia nowego rządu będzie więc potrzebnych 388 głosów. Obecnie ani sojusz CDU/CSU i Zielonych (342 mandaty), ani koalicja CDU/CSU i SPD (385 mandatów) nie dysponowałyby większością zdolną do rządzenia (388 mandatów). Rządzić mogłaby koalicja CDU/CSU, Zielonych i FDP (444 mandaty) oraz koalicja CDU/CSU, SPD i FDP (487 mandatów). Również koalicja SPD, Zielonych i FDP (449 miejsc) dysponowałaby większością zdolną do rządzenia. Większość, choć raczej niewielką, miałby również czerwono-zielono-czerwony sojusz SPD, Zielonych i Lewicy (398 mandatów).

Źródło: Deutsche Welle

 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie