Polityka i Społeczeństwo

W genialny sposób ośmieszli pisowską ustawę dekomunizacyjną. Tak się walczy z absurdami dobrej zmiany

Prawo i Sprawiedliwość czyni wszystko, by obywatelom Polski żyło się bezpieczniej i dostatniej. Dlatego od ponad dwóch lat zajmuje się priorytetami – czy to nowelizacją ustawy o IPN, dezubekizacją, bądź konsekwentną dekomunizacją. Wojewodowie do dziś zmieniają nazwy ulic, których nie zmieniły niepokorne samorządy. Niektóre miasta i gminy znalazły jednak genialny sposób na ominięcie uciążliwych dla mieszkańców zmian. Przykład z mazowieckiego Raciąża opublikował na Twitterze dziennikarz Marcin Wyrwał.

Nazwanie ulicy datą wkroczenia Armii Czerwonej do miasta, albo opuszczenia go przez okupantów zostało zaopiniowane przez Instytut Pamięci Narodowej jako wypełniające normę art. 1 Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej i zakwalifikowane do zmiany przez samorząd, który z resztą w tej sprawie zwrócił się o opinię do IPN. W takim razie Rada Miejska w Raciążu, wyprzedzając ewentualną decyzję wojewody podjęła uchwałę o zmianie nazwy ulicy 19 stycznia na… ul. 19 stycznia. Radni 19 stycznia zaproponowali nową-starą nazwę w celu upamiętnienia powołania Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w dniu 19 stycznia 1999 roku. Bronią przeciw IPN okazała się… wazelina.

Podobnych kuriozów i zarazem przykładów zręcznego omijania ustanowionej w 2016 roku ustawy dekomunizacyjnej jest na pęczki. Podobnie władze Krulanek na Mazurach pozostawiły ulicę 22 lipca, w tym wypadku nie kojarząc daty z manifestem PKWN, lecz po prostu z zwykłym dniem z kalendarza. W uniku pomogło ogłoszenie tego dnia przez papieża Franciszka świętem liturgicznym. Taki argument przekonuje IPN, można to wyczytać chociażby z uzasadnienia Instytutu tyczącego się braku nakazu co do zmiany nazwy ulic upamiętniających wydarzenia 1 maja 1886 r z Chicago. IPN podkreśla wyraźnie, że “tego dnia Kościół Katolicki obchodzi wspomnienie Św. Józefa – robotnika”, mimo że Święto Pracy nie ma totalitarnego rodowodu. W Niegowie w woj. Śląskim ul. 22 lipca upamiętnia dziś rocznicę nadania konstytucji Księstwu Warszawskiemu. Na świetny pomysł wpadła sosnowiecka rada – ul. Jana Gacka nosi imię Gacka, nietoperza.

Prawo i Sprawiedliwość, widocznie z braku innych problemów przykłada dużą wagę do polityki historycznej. Zgodnie z zauważalnym trendem uważa, że najlepszym sposobem na rozliczenie się z przeszłością to stare, dobre unikanie niewygodnego tematu, jak w wypadku nowelizacji ustawy o IPN, bądź często kuriozalne w wykonaniu, pośpieszne dekomunizowanie. Przebiegłe unikanie skutków ustawy dekomunizacyjnej wychodzi samorządom w najlepsze, a decyzja raciąskich radnych w genialny sposób ośmieszyła nakaz IPN.

fot. flickr/KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”250″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie