Polityka i Społeczeństwo

W Boże Narodzenie pamiętajmy o prześladowanych chrześcijanach

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas w roku, kiedy pragniemy zatrzymać się na ten krótki moment, zapomnieć o codziennych troskach i spędzić czas w gronie najbliższych. Warto jednak pamiętać o tych, którzy nie tylko nie mają możliwości tak jak my, swobodnie świętować, ale mogą przyznanie się do swojej religii przypłacić życiem.

W Polsce odczuwamy duży wpływ kościoła na codzienność, zbyt często miesza się on w sprawy polityczne, a jego wyznawcy są przez wielu oskarżani o nietolerancyjne postawy. W skali europejskiej dużo mówi się o islamofobii.

Jednak wciąż za mało zdajemy sobie sprawę, że mimo upływu 2 tysięcy lat, to właśnie chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie.

Organizacja pozarządowa Open Doors prowadzi coroczny raport poświęcony prześladowaniom chrześcijan. W 2016 roku, aż w 50 krajach świata chrześcijanie podlegali różnym formom prześladowania, a w samym 2015 roku doszło do zamordowania ponad 7000 chrześcijan (liczba prawdopodobnie zaniżona, ponieważ nie wszystkie przypadki da się odnotować i zweryfikować). Doszło także do ataków na ponad 2400 kościołów. W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z próbami ludobójstwa chrześcijan w Syrii i Iraku, a w Arabii Saudyjskiej inne religie niż islam są zakazane, zaś konwersja z islamu na chrześcijaństwo jest karana śmiercią.

Warto mieć jednak świadomość, że prześladowanie nie polega jedynie na przemocy fizycznej w postaci brutalnych ataków. Znacznie większy wymiar mają działania wykluczające, powodujące, że społeczności chrześcijańskie żyją w poczuciu ciągłego ucisku. Takie działania mogą mieć postać utraty pracy z powodu religii, nieprzyjmowania dzieci do szkół, czy utrudniania wspólnotom organizacji zgromadzeń. Nie dotyczą one zatem tylko braku wolności religii, ale także prawa do ochrony przed arbitralnym zatrzymaniem, prawa do sprawiedliwego procesu czy prawa do dostępu do wymiaru sprawiedliwości i równości przed sądem.

Częstym zjawiskiem staje się też, nie zawsze inspirowany przez przywódców religijnych czy ruchy polityczne, ostracyzm ze strony najbliższych lub lokalnej społeczności.

Wg badań Open Doors w pierwszej dziesiątce krajów o największym nasileniu prześladowań znajdują się:

Korea Północna, Irak, Erytrea, Afganistan, Syria, Pakistan, Somalia, Sudan, Iran, Libia.

Na liście krajów gdzie chrześcijanie nie są bezpieczni znajdują się także inne kraje niemuzułmańskie takie jak Indie, Wietnam czy Chiny.

Szacuje się, że prześladowaniom w skali świata podlega aż 100 milionów chrześcijan.

W tak szczególnym czasie jak Boże Narodzenie warto pamiętać o tych, którzy nie mogą cieszyć się taką wolnością jak my sami. Powinniśmy wspierać organizacje zajmujące się pomocą chrześcijanom, a już sama nasza świadomość i publiczne wyrażanie zdania na ten temat, jest pierwszym krokiem do międzynarodowej presji na państwa szczególnie opresyjne wobec mniejszości religijnych.

 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie