Polska jest jednym z czterech państw UE, gdzie jak na razie nie słabnie pandemia koronawirusa. Taki wniosek wynika z informacji przekazanych przez dyrektor Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) Andreę Ammon.
Ma ona za to dobre wieści dla innych państw. – W zdecydowanej większości krajów UE pandemia jest w odwrocie – dodała Ammon. – Maski mogą wręcz zwiększać ryzyko – wskazała chyba niejako nawiązując na niedawną decyzję władz Polski.
W Polsce sytuacje się nie poprawia
– Tylko w jednym kraju (Bułgarii) liczba zakażeń nadal rośnie, a w czterech: Polsce, Rumunii, Szwecji i Wielkiej Brytanii sytuacja wciąż się nie poprawia – powiedziała. – We wszystkich innych krajach zaobserwowaliśmy znaczący spadek – przekazała europosłom komisji środowiska zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności Parlamentu Europejskiego.
„Tylko w jednym kraju UE (Bułgarii) liczba zarażeń koronawirusem nadal rośnie, a w 4 europejskich krajach: Polsce, Rumunii,Szwecji i Wlk. Bryt. sytuacja wciąż się nie poprawia” -powiedziała dziś w PE dyr. Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób @ECDC_EU Andrea Ammon
— Dorota Bawolek (@DorotaBawolek) May 4, 2020
Dlaczego w Polsce sytuacja się nie poprawia?
Warto odnotować, że w Polsce wirus pojawił się później niż na Zachodzie i jak na razie jest u nas zdecydowanie mniej zakażeń – ok. 14 tys. potwierdzonych przypadków. Możliwe jednak, że najgorsze przed nami. Poza tym niektórzy podejrzewają, że przypadków zarażeń i zachorowań jest u nas znacznie więcej, niż podają władze. Tyle że to trudne do zweryfikowania…
Co prawda szefowa ECDC przyznała, że działania podjęte przez poszczególne kraje, takie jak obostrzenia dotyczące wychodzenia z domów, zmniejszyły skalę pandemii wirusa o 45 proc., ale wskazała też, że pomysł, by obywatele nosili maseczki, nie jest zbyt dobry. Maski mogą wręcz zwiększać ryzyko – dodała.
Dowiedzieliśmy się też, że wiele ośrodków opieki dla osób starszych zostało bardzo mocno dotkniętych przez pandemię. – Proporcja zgonów w tego rodzaju instytucjach w niektórych państwach przekracza 50 proc. ogólnej liczby przypadków śmiertelnych – mówiła.
Niejasność w kwestii testów i danych
Wiele zależy jednak też od polityki państw dot. testów. Dyrektor ECDC dodała bowiem, że dane, które jej instytucja otrzymuje od krajów UE, zależą od tego, w jaki sposób przeprowadzają one testy. Na początku pandemii nie było też dostatecznej ilości materiałów dla laboratoriów, by przeprowadzać testy na optymalną skalę.
Źródło: Twitter
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU