Polityka i Społeczeństwo

TVP i Ministerstwo Finansów mydli oczy nadwyżką budżetową. Fakty są jednak zupełnie inne

TVP i Ministerstwo Finansów mydli oczy nadwyżką budżetową. Fakty są jednak zupełnie inne
Fot. Flickr

Ministerstwo Finansów pochwaliło się nadwyżką w budżecie, co ma być dowodem sukcesu usilnych działań mających doprowadzić do uszczelniania systemu podatkowego prowadzonych przez rząd Mateusza Morawieckiego. W komunikacie opublikowanym w poniedziałek ministerstwo pochwaliło się wynikiem 3 mld 100 mln nadwyżki budżetu państwa na marzec 2018 roku. Tę optymistyczną wiadomość oczywiście zdecydowała się obwieścić TVP.

Jeśli jest tak dobrze, dlaczego Mateusz Morawiecki, zdeklarowany przeciwnik podnoszenia podatków, zdecydował się na desperacki krok sięgnięcia po pieniądze z “daniny solidarnościowej”? By odpowiedzieć sobie na to zasadne pytanie należy spojrzeć szerzej na to, czego telewizja i ministerstwo w komunikatach nie podały.

https://twitter.com/Lady_Agness/status/988432721897771009

Należy to jasno podkreślić – tegoroczny budżet jest deficytowy. Przechwałki rządu o nadwyżce budżetowej w marcu są analogiczne do chwalenia się stanem konta bankowego pięć dni po wypłacie. Rząd niezmiennie od dwóch lat mami obywateli kreatywną księgowością. Księgowanie większości wydatków na koniec roku nie sprawia, że te w cudowny sposób znikną. Poprzednie rządy rozkładały wydatki w bardziej zrównoważony sposób. Obecna ekipa rządząca zdecydowała się jednak na serwowanie ludziom 11 miesięcy błogiej nieświadomości, co doskonale uwidacznia poniższy wykres.

Wykres przedstawia również jedną optymistyczną kwestię – deficyt się zmniejsza. Niestety, czar pryska kiedy spojrzymy na tę sprawę w odniesieniu do danych z Eurostatu. W poniedziałek Europejski Urząd Statystyczny podał informacje o deficytach lub nadwyżkach w budżetach państw unijnych w ubiegłym roku. Wynika z nich, że aż 12 krajów UE zakończyło poprzedni rok z nadwyżką, taki wynik osiągnęła nawet Grecja zmagająca się od lat z kryzysem i bezrobociem sięgającym ponad 20 procent. Nie udało się to natomiast Polsce, która z wynikiem 1,7 proc. PKB deficytu budżetowego, pod tym względem zajmując 20. pozycję w Unii. Wyższy poziom deficytu osiągnęły m. in. ciągle zmagające się z kryzysem Włochy i Hiszpania, oraz forsujące reformy gospodarcze Francja i Wielka Brytania. W odniesieniu do średniego deficytu budżetowego w krajach Unii oscylującego na poziomie -1 proc. PKB, deficyt polskiego budżetu corocznie wzrasta od 108 proc. w 2015 r. do 170 proc. Średniej unijnej w roku 2017 r. Lekko pocieszający jest fakt, że dzięki m. in. dyscyplinie poprzednich rządów dług Polski ciągle oscyluje na poziomie ok. 50 procent.

Dane Eurostatu wykazały jasno, że wydatki Polski wzrastają nierównomiernie do dochodów. Nie dziwią więc desperackie kroki rządu mające na celu “uszczelnienie” systemu podatkowego. W świetle podanych informacji słabym prognostykiem jest to, że znacząco spadły wydatki na inwestycje, przy równoczesnym, acz przedwczesnym rozpasaniem socjalnym.

Nie trzeba być wielkim ekonomistą, żeby dojść do tego, że to właśnie w czasie prosperity odpowiedzialne jest zwiększanie podatków, odwrotne zaś działanie w reakcji na recesję. Morawiecki to wie. Jego pomysł na nową “daninę” może być więc zwiastunem złego. Premier spodziewa się krachu polskiego budżetu i wie, że ten z nim sobie nie poradzi.

Czy z 3,1 mld “nadwyżki” spłynie choć krztyna na świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych? Niedoczekanie, tych pieniędzy nie ma. Komunikaty Ministerstwa Finansów i materiały propagandowe są niestety, ale dość skutecznym mydleniem oczu.

Fot. W. Kompała / KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie