Polityka i Społeczeństwo

Trybunał Przyłębskiej zajmie się Europejską Konwencją Praw Człowieka. Chce tego Ziobro

Tak Ziobro ustawia swoich za publiczne pieniądze. Olbrzymie środki wypłynęły z państwowego funduszu
fot. flickr/KPRM

Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej sprawdzi, czy zapisy Europejskiej Konwencji Praw Człowieka są zgodne z polską konstytucją. Chce tego Zbigniew Ziobro. To reakcja na ubiegłotygodniowe orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Zbigniew Ziobro chce, aby Trybunał Konstytucyjny zbadał zgodność jednego z artykułów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i polskiej konstytucji. Chodzi o art. 6 ust. 1 zd. 1, które brzmi: “Każdy ma prawo do sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia jego sprawy w rozsądnym terminie przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą przy rozstrzyganiu o jego prawach i obowiązkach o charakterze cywilnym albo o zasadności każdego oskarżenia w wytoczonej przeciwko niemu sprawie karnej”.

Wniosek w tej sprawie wpłynął do TK 9 listopada. To reakcja na wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który stwierdził m.in., że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego nie jest niezależnym i niezawisłym sądem, bo system powoływania sędziów jest niewłaściwy. Ziobro chce, aby TK zbadał, czy Europejski Trybunał Praw Człowieka jest upoważniony do „wykreowania, na gruncie prawa krajowego, podlegającego ochronie sądowej prawa podmiotowego sędziego do zajmowania funkcji administracyjnej w strukturze organizacyjnej sądownictwa powszechnego Rzeczypospolitej Polskie”. TK ma sprawdzić też, czy zapis „dopuszcza dokonywanie przez sądy krajowe lub międzynarodowe wiążącej oceny zgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej i rzeczoną Konwencją ustaw dotyczących ustroju sądownictwa, właściwości sądów oraz ustawy dotyczącej Krajowej Rady Sądownictwa, by w ten sposób ustalić spełnienie przesłanki »sądu ustanowionego ustawą«”.

To już drugi podobny wniosek Ziobry. Pierwszy wniosek minister sprawiedliwości złożył po wyroku ETCP z 7 maja 2021 r. w postępowaniu wszczętym przeciwko Polsce na skutek skargi Xero Flor. TK zbada „przepisy Konwencji w zakresie, w jakim pojęciem „sąd” obejmuje Trybunał Konstytucyjny pod kątem zgodności z konstytucją RP” 24 listopada 2021 roku.

Źródło: Rzeczpospolita

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie