Stan wyjątkowy na terenach przygranicznych w województwie podlaskim i lubelskim został przedłużony o 60 dni. Okazuje się, że blisko połowa Polaków popiera tę decyzję.
Sejm przegłosował przedłużenie stanu wyjątkowego na terenach przy polsko-białoruskiej granicy na początku października. Firma Research Partner postanowiła zapytać Polaków, jakie jest ich zdanie na temat stanu wyjątkowo i ich stosunek do przyjmowania uchodźców do Polski.
Sondaż przeprowadzony 1-4 października na panelu Ariadna pokazuje, że blisko połowa Polaków zgadza się z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią. Tę decyzję popiera 46 procent ankietowanych, przeciwną opinię wyraża 36 procent. Pozostałe 17 procent badanych nie ma w tej sprawie zdania.
Podobnie rozkładają się głosy, jeśli chodzi o decyzję o przedłużeniu stanu wyjątkowego. Popiera ją 45 procent, przeciwnego zdania jest 37 procent badanych.
Z sondażu wynika, że Polacy są w większości przeciwni przyjmowaniu uchodźców. Taką opinię wyraziło aż 60 procent ankietowanych. Blisko 25 procent uważa, że migrantom należy pomóc. Opinii w tej sprawie nie ma 18 procent ankietowanych.
Podsumowując badanie, Research Partner zauważa, że Polacy pokazują umiarkowaną akceptację dla decyzji o wprowadzeniu stanu wyjątkowego oraz niechęć do przyjmowania uchodźców ze wschodniej granicy. Szczegółowe wyniki wykazują, że wprowadzenie stanu wyjątkowego popierają przede wszystkim osoby w wieku 35-54 lat, głównie mężczyźni. Z kolei przeciwni temu rozwiązaniu są osoby po 55. roku życia i ankietowani z wyższym wykształceniem. Ta sama grupa deklaruje największą aprobatę dla przyjmowania uchodźców.
Źródło: SW Research
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU