Efektywny wiek emerytalny w Polsce spada, a nie rośnie. To nie tylko problem dla ZUS-u, ale także dla rządu, który w czwartym kwartale 2024 r. musi pokazać Komisji Europejskiej jakieś skuteczne rozwiązanie w tym zakresie, które do tego już wdrożył.
Efektywny wiek emerytalny musi być wyższy
Efektywny wiek emerytalny od 2024 r. musi być wyższy. To jeden z kamieni milowych dot. KPO, które ustalał sam rząd Zjednoczonej Prawicy. Politycy z PiS twierdzą, że nie ma się czego bać – nigdy nie podniosą Polakom ustawowego wieku emerytalnego! Możliwe, że będą więc musieli zlikwidować 13. i 14. emeryturę, co dodatkowo pogorszy i tak już nieciekawą sytuację emerytów w Polsce.
Inna sprawa, że sami Polacy w pewnym sensie podnoszą efektywny wiek emerytalny, bowiem wiedzą, że każdy rok dłużej na rynku pracy to wyższe przyszłe świadczenie. Potwierdzają to dane ZUS. W 2017 r. aż 88 proc. osób przeszło na emeryturę natychmiast po osiągnięciu ustawowej granicy. Trzy lata później już tylko 62 proc..
Trudno się dziwić, bowiem emerytury są nierzadko – delikatnie mówiąc – niskie.
Już blisko 340 tys. Polek i Polaków pobiera emeryturę w wysokości niższej niż najniższa. Tak wynika z odpowiedzi ZUS na interwencję.
2015 76 tys.
2021 337 tys.#Inflacja #Drożyzna #GłodoweEmerytury pic.twitter.com/Buq0ywCBls— Krzysztof Brejza (@KrzysztofBrejza) June 23, 2022
Spójrzmy jeszcze na ZUS-owski raport pt. „Pracujący emeryci – grudzień 2021 r.”. Znajdujemy tam informację, że w ciągu ostatnich siedmiu lat liczba pracujących emerytów wzrosła o ponad 40 proc. Brzmi pocieszająco, ale nie oznacza to jednak, że podnosi się w Polsce efektywny wiek emerytalny. Jest przeciwnie – efektywny wiek emerytalny w Polsce spada (siedem lat temu, czyli w 2015 r. ustawowy wiek emerytalny był wyższy niż obecnie, więc część osób nie była zaliczanych do kategorii emerytów). I proces opisany akapit powyżej nie pomaga w dostateczny sposób.
Co zrobi rząd?
Co więc zrobi PiS, by odwrócić bieg tej emerytalnej rzeki? Premier Mateusz Morawiecki twierdzi, że jego gabinet o wszystko już zadbał i wskazuje na PIT-0 dla tych, którzy zdecydują się pracować dłużej mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. I to jego zdaniem ma pomóc w osiągnięciu kamienia milowego. Czy ma rację?
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU