Izbę Kontroli Nadzwyczajnej SN utworzył Andrzej Duda. Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka podważył jej legalność. To kłopot dla prezydenta.
Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) orzekł w poniedziałek, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego (IKNiSP) jest nielegalna. Twórcą IKNiSP jest Andrzej Duda, który powołał tam sędziów wskazanych przez upolitycznioną Krajową Radę Sądownictwa (KRS). Izba orzeka m.in. w sprawach dotyczących legalności wyborów ogólnopolskich, a także rozstrzyga protesty wyborcze. I właśnie ten zakres kompetencji Izby jest dla Andrzeja Dudy problemem.
Wyrok ETPCz stał się przyczynkiem dla Jana Hoffmana, krakowskiego prawnika, do zadania pytania o legalność wyboru Andrzeja Dudy na funkcję prezydenta. Izba Kontroli Nadzwyczajnej jako jedyna w imieniu SN wypowiedziała się w sprawie ważności wyborów prezydenckich w 2020 r. Wydała 3 sierpnia uchwałę zatwierdzającą wyniki wyborów, które wygrał Andrzej Duda.
Wydaje się oczywistym, iż nie sposób jednocześnie uznawać za ważny wyrok ETPCz, a jednocześnie akceptować rozstrzygnięcia wydawane przez sporną IKNiSP, która w ocenie ETPCz nie jest sądem. Skoro bowiem Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych nie jest sądem, to nie może być też częścią Sądu Najwyższego uprawnioną do wydawania wyroków, postanowień lub innych orzeczeń – w tym uchwał o wyborze Prezydenta RP – brzmi fragment pisma skierowanego przez prawnika do pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej.
Mecenas chce aby Manowska wypowiedziała się, czy w takiej sytuacji istnieje podstawa do rozpisania przedterminowych wyborów prezydenckich, a jeśli nie, to dlaczego i kto powinien zatwierdzić teraz wybór kandydata Prawa i Sprawiedliwości. Uprzedzano, że będzie z tego niezły bubel o ile nie można mówić już o burdelu prawnym.
Źródło: Gazeta Wyborcza
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU