Polityka i Społeczeństwo

To może być nauczka dla Kaczyńskiego. Nie przełożyli wyborów i teraz mogą zapłacić za to ogromną cenę

Polacy nie darują Kaczyńskiemu zmian w sądownictwie. Tygodniowy przegląd sondaży

W mediach lansowana jest teoria, według której wszyscy opozycyjni kandydaci mieliby się wycofać, a to skutkowałby wyznaczeniem nowego terminu majowych wyborów i jest to nazywane “opcją atomową”. Lekarze mają teraz na głowie milion problemów i nie mają ochoty na zajmowanie się polityką, ale moim zdaniem, gdyby ochrona zdrowia zaczęła mówić o przełożeniu wyborów, rząd nie miałby wyjścia i musiałby się wycofać pod ich presją. W tej chwili lekarze praktycznie na całym świecie mają wszystkie karty w rękach, a pokazuje to przykład Francji.

Byli świadomi zagrożenia i nic nie zrobili – oskarża premiera Eduorda Philippe’a i byłą minister zdrowia Agnes Buzyn grupa 600 lekarzy. Chcą, by za przeprowadzenie wyborów podczas epidemii koronawirusa politycy stanęli przed Trybunałem Stanu – informuje Gazeta Wyborcza.

W niedzielę 15 marca odbyła się pierwsza tura wyborów lokalnych we Francji, przy rekordowo niskiej, jak na Francję, frekwencji (45 proc.). Dzień po zeszłotygodniowych wyborach Agnes Buzyn udzieliła wywiadu dziennikowi “Le Monde” – Ostrzegałam premiera już 30 stycznia, że wybory nie mogą się odbyć – oświadczyła. Czołowi lekarze w liście otwartym do prezydenta Macrona apelowali, by nie narażać ludzi na zakażenie i odwołać głosowanie. W przededniu wyborów liczba zakażonych w całym kraju wynosiła 3,6 tys.

Druga tura wyborów została odwołana, a dziś liczba zakażonych to 12,5 tys ludzi, 450 chorych zmarło. Nikt nie wie ilu zakaziło się w lokalach wyborczych. Według 600 francuskich lekarzy premier i minister zdrowia zdawali sobie sprawę ze skali zagrożenia i dlatego należy ich pociągnąć do odpowiedzialności. Doniesienie w tej sprawie złożono w piątek w Trybunale Sprawiedliwości Republiki, co jest odpowiednikiem polskiego Trybunału Stanu – pisze Wyborcza.

Oskarżającym rząd lekarzom nie chodzi tylko o wybory, ale także o przygotowanie szpitali do walki z epidemią. Okazało się, że pomimo ostrzeżeń nie zmobilizowano zapasów środków ochronnych. W którym to kraju w Europie sytuacja jest podobna, a władza nie chce słyszeć o odwołaniu wyborów? Nie chcę strzelać, bo nie jestem pewny odpowiedzi, ale zapewne czytelnicy ją znają i mi podpowiedzą. Poproszę o koło ratunkowe.

Źródło: wyborcza.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie