PiS dąży do przełożenia wyborów samorządowych. Odpowiedni projekt ustawy trafi do Sejmu już we wrześniu. – Decyzja już ostatecznie zapadła – mówią członkowie rządu.
PiS zrobi wszystko, by wygrać wybory parlamentarne. Coraz głośniej mówi się, że partia z Nowogrodzkiej doprowadzi do korzystnych dla siebie zmian w ordynacji wyborczej. Władza szykuje jeszcze jeden cwany manewr. Chodzi o przełożenie wyborów samorządowych z jesieni 2023 roku na wiosnę 2024.
Jak dowiedziało się RMF FM, odpowiedni projekt ustawy trafi do Sejmu już we wrześniu, od razu po wakacjach.
– Decyzja już ostatecznie zapadła. Nie ma co dłużej czekać – mówią RMF FM rozmówcy z rządu.
Oficjalny argument to kumulacja wyborcza. Zgodnie z kalendarzem, jesienią powinny odbyć się najpierw wybory samorządowe, potem – parlamentarne. Obóz rządzący przekonuje, że to zbyt skomplikowane organizacyjnie i trzeba przełożyć lokalne głosowania na następny rok. Nieoficjalnie – PiS chce przełożyć wybory samorządowe, bo zazwyczaj nie osiąga w nich rewelacyjnych wyników. Samorządowy sukces dałby opozycji paliwo do kampanii parlamentarnej, a tego PiS chce uniknąć.
– Jest coś takiego jak miodowy miesiąc, czyli trend w nastrojach, który objawia się wzrostem poparcia zwycięskich ugrupowań i koalicji jeszcze przez jakiś czas po wyborach – analizował sprawę prof. Antoni Dudek. – PiS zakłada, że gdyby wynik wyborów do parlamentu był niepomyślny, to przy takim miesiącu miodowym, który może potrwać nawet trzy miesiące, mogłoby być ciężko na dobry wynik w kolejnych wyborach – ocenił w rozmowie z portalem naTemat.pl.
Pozostaje pytanie, jak na zmiany zareaguje Pałac Prezydencki. Wcześniej Kancelaria Prezydenta wysyła sygnały, że zmiany w ordynacji wyborczej nie będą akceptowane przez Andrzeja Dudę.
– Prezydent jest zwolennikiem wyborów w konstytucyjnym terminie – mówił w rozmowie z RMF FM jeden z bliskich współpracowników głowy państwa. W nowym projekcie PiS mają więc znaleźć się wyłącznie zapisy o wydłużeniu kadencji samorządów, najpewniej o pół roku, ale bez jakichkolwiek zmian w systemie wyborczym i zasadach głosowania.
Źródło: RMF FM
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU