W poniedziałek po 9 miesiącach Sławoimir Nowak opuścił areszt tymczasowy. TVN24.pl dotarł do uzasadnienia sądu, który odrzucił wniosek prokuratury.
W lipcu ubieglego roku Sławomir Nowak usłyszał zarzuty korupcyjne i przez 9 miesięcy przebywał w areszcie tymczasowym. Do tej pory sąd przychylał się do wniosków prokuratury o przedłużenie tego rodzaju środka zapobiegawczego. W poniedziałek odrzucił wniosek o kolejne trzy miesiące aresztu dla Sławomira Nowaka. TVN24.pl dotarł do szczegółów uzasadnienia tej decyzji.
Sąd na początku przytoczył postanowienie Sądu Najwyższego, dotyczące stosowania aresztu tymczasowego. – Obowiązani są wykazać istnienie szczególnych okoliczności sprawy, których zaistnienie nie pozwoliło na ukończenie postępowania przygotowawczego we wcześniejszym terminie – pisze TVN24.pl. Sędzia Agnieszka Domańska przyznała, że poprzednie wnioski prokuratury spełniały ten warunek i uzasadniały, dlaczego Nowak dla dobra śledztwa ma pozostać w celi.
Sąd Okręgowy w Warszawie przypomniał, że już w poprzednich postanowieniach o przedłużaniu aresztu, sądy wskazywały prokuratorowi, na czym powinien się skupić prowadząc śledztwo.
– Mimo to, jak zwróciła uwagę sędzia Domańska, lista niezbędnych do wykonania czynności, którą w kwietniu 2021 roku prokurator przedstawił sądowi jako podstawę do przedłużenia aresztu, w dużej mierze pokrywa się z listą przedstawioną przez niego w październiku 2020 roku – czytamy.
Z dokumentu do którego dotarła stacja wynika, że od 14 stycznia do 9 kwietnia prokurator i agenci CBA przesłuchali w sprawie 33 świadków. Pięciu spośród tych osób nie należało nawet wzywać. Kolejne dwie osoby były wezwane, gdyż miały takie same imiona i nazwiska i śledczy chcieli się przekonać, z którą właściwie chcą rozmawiać. Przesłuchano także 4 współoskarżonych. Żadna z 37 przesłuchanych osób nie złożyła zeznań obciążających byłego ministra transportu.
Podejrzani i świadkowie nie składali depozycji dla podejrzanego Sławomira Nowaka niekorzystnych, a zatem nie miałby on interesu prawnego w ewentualnym wpływaniu na nich w celu zmiany wyjaśnień lub zeznań – informuje TVN24.pl.
Najważniejsze wątki uzasadnienia sądu, można przeczytać na stronie TVN24.pl
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU