Polityka i Społeczeństwo

To będzie koniec zakazu handlu w niedziele? Zaskakująca deklaracja minister przedsiębiorczości

Fot. flickr/KPRM

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zlecił badania w sprawie wprowadzonego przez rząd Prawa i Sprawiedliwości zakazu handlu w niedzielę. Na wprowadzenie takiego ograniczenia przez wiele lat mocno naciskała “Solidarność” Piotra Dudy oraz duża część hierarchów kościoła katolickiego. Tymczasem, z badań Maison & Partners przeprowadzonego na zlecenie ZPP wynika, że 71 proc. Polaków uznaje, że zakaz handlu to naruszanie ich swobody konsumenckiej, a państwo nie powinno ustalać, jak obywatele spędzają niedziele. Niemal całkowity zakaz handlu w niedziele, który ma wejść w życie w 2020 roku, negatywnie odbiera 65 proc. Polaków. Najwięcej przeciwników ograniczenia handlu jest wśród osób w małych miastach (do 20 tys. mieszkańców).

– Już wiadomo, że zbankrutowało około 16 tys. sklepów, wzrost sprzedaży w sklepach do 300 mkw. jest o połowę mniejszy niż był rok wcześniej, czyli widać, że przy tak pędzącej gospodarce niedobrze się dzieje – podkreśla Cezary Kaźmierczak, prezes związku.

Ostatnio inne badania, również pokazujące negatywne efekty wprowadzonej “reformy”, podawał na Twitterze były szef Nowoczesnej, obecnie lider Teraz! Ryszard Petru.

 

 

 

 

Od momentu wejścia w życie #ZakazHandlu centra handlowe straciły ponad 15,7 mln klientów robiących do tej pory zakupy w niedziele! Największe spadki odnotowały kategorie usługowe tj.: zdrowie i uroda (-11,4%), rozrywka (-11%), kawiarnie i restauracje (-3,7%) – napisał Petru.

Te dane są jednoznaczne, dlatego w Prawie i Sprawiedliwości dojrzewa decyzja, by zakaz handlu zmodyfikować lub wręcz całkowicie się z niego wycofać. Możliwość zmian w ustawie nieoczekiwanie dopuściła w rozmowie w RFM FM Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

– Jeśli właściciele małych sklepów jasno zakomunikują, że dla nich istotne jest rozszczelnienie tego systemu i model obowiązujący w ubiegłym roku był wystarczający, jeśli takie analizy byłyby jednoznaczne, to wówczas jest możliwa korekta ustawowa – powiedziała minister. Dodała także, że pokaże dane dotyczące wpływu zakazu handlu niedziele na małe sklepy, w ramach polemiki z Biurem Analiz Sejmowych, które pokazało, że zakaz handlu ma na nie negatywny wpływ.

Poparcia społecznego dla dalszego rozszerzania zakazu zatem nie ma, nie spełnił on także celów zakładanych przez wnioskodawców tj. uwolnienia energii małych sklepików i drobnych przedsiębiorców. Mało jednak prawdopodobne jest, by Piotr Duda i jego “Solidarność” przyjęli rzeczowe argumenty i nie zrobili wielkiej burzy, że rząd znów łamie zawartą z nimi umowę. W roku wyborczym to z pewnością nie są dobre wieści dla Zjednoczonej Prawicy.

Fot. flickr/KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia
Ładowanie