„Wiadomości” TVP pokazały tłum zwolenników Andrzeja Dudy, który pojawił się na jego wiecu w Krakowie. Internauci szybko wyrazili swoje zastrzeżenia, co do przekazu. Pojawiły się oskarżenia, że obraz zmanipulowano, a jako sympatyków Dudy pokazano ludzi, którzy przyszli na protest przeciwko polityce prezydenta. Na zarzuty odpowiedział szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.
W niedzielnym wydaniu „Wiadomości” TVP pokazano materiał z wizyty Andrzeja Dudy w Krakowie. Autorzy pokazują w nim kadry, na których widać tłum ludzi stojący na krakowskim rynku. Słyszymy, że nawet „ogromna ulewa” nie przeszkodziła w spotkaniu Dudy z mieszkańcami Krakowa i że pojawiły się na nim tłumy. Faktycznie, widzimy kadry, na których widać wypełniony po brzegi plac.
W sieci szybko zaczęły pojawiać się jednak oskarżenia, że obraz został zmanipulowany. Na jakiej podstawie? W Krakowie, prócz zwolenników Dudy, pojawiły się także osoby protestujące przeciwko polityce prezydenta. Na nagraniach uczestników protestu faktycznie widać, że na wiecu obecna była spora grupa. Część protestujących miała z sobą tęczowe flagi, były też transparenty.
Na szerokich kadrach z materiału TVP nie widać jednak tęczowych flag trzymanych przez protestujących. A dzięki nagraniom z social mediów łatwo zlokalizować miejsce, gdzie stali – np. obok pomnika Mickiewicza.
O sprawie napisał Jan Hartman.
– TVPiS pokazał krakowski protest wymierzony w Dudę jako wiec wyborców Dudy. A flagi LGBT wymazano. Nie do wiary. Nawet za komuny nie robili takich numerów w TVP – skomentował na Facebooku.
https://twitter.com/erykolek/status/1274751891109548032
Na zarzuty odpowiedział Jarosław Olechowski, szef TAI. Stanowczo zaprzeczył, by zarejestrowany w Krakowie materiał był cyfrowo przerabiany.
– Redakcja „Wiadomości” nie ingerowała w opisany materiał wideo, ani nie „poddawała go obróbce” – napisał na Twitterze.
Portal @natematpl kłamie. Wyjątkowo perfidna manipulacja. Redakcja @WiadomosciTVP nie ingerowała w opisany materiał wideo, ani nie „poddawała go obróbce”. Kłamcy z @natematpl próbują wprowadzić opinię publiczną w błąd pic.twitter.com/IXHmrTihIn
— Jarek Olechowski (@OlechowskiJarek) June 22, 2020
Źródło: Gazeta Wyborcza
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU