Według stanu na dzień 31 grudnia 2019 roku, liczba wakatów w garnizonach policyjnych (wojewódzkich) wynosi 4282. Ogółem w polskiej Policji służy 98 820 funkcjonariuszy. Policja od lat boryka się brakami kadrowymi, ale pomysł, na jaki wpadł resort spraw wewnętrznych, jest z gatunku kontrowersyjnych.
MSWiA zaproponowało zmianę do rozporządzenia w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w policji – Wynika z niego, że modyfikacji ma ulec zakres tematyczny testu wiedzy kandydata do służby w policji – pisze Dziennik Gazeta Prawna.
Podczas weryfikacji sprawdzana jest wiedza na temat funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, z zakresu bezpieczeństwa publicznego, ale także np. ze znajomości praw człowieka – Pytania, oprócz ustawy o Policji, dotyczyły m.in. znajomości konstytucji, ustawy Prawo o ruchu drogowym, o strażach gminnych, ochronie osób i mienia, regulaminu Sejmu czy też regulacji odnoszących się do funkcjonowania samorządu terytorialnego. To była wiedza ogólna i prawna, którą powinien posiadać każdy funkcjonariusz – tłumaczy z rozmowie z DGP Andrzej Szary z NSZZ Policjantów.
Tak było do tej pory, ponieważ po wprowadzonych zmianach przyszły funkcjonariusz będzie musiał zdać test tylko z tematyki obejmującej zakres funkcjonowania policji. W ocenie Andrzeja Szarego zawężony test odbije się niekorzystnie na całej formacji – Szerszy wachlarz pytań umożliwia jednak lepszą weryfikację predyspozycji kandydata. Możemy w zestawieniu z testem psychologicznym wykluczyć np. osoby, które mają radykalne poglądy sprzeczne z prawami człowieka – podkreśla.
Mariusz Sokołowski, były policjant, zauważa, że obniżenie wymagań w stosunku do kandydatów w celu wypełnienia wakatów pokazuje, że policja ma poważny problem z ludźmi. Zastanawia się jednak, czy obecne wymagany zakres wiedzy nie jest zbyt szeroki – (…)Oczywiście idealnie byłoby, gdy funkcjonariusz znał się dobrze na prawie, miał wiedzę z zakresu mediacji, psychologii i socjologii, bo tego się u nas od funkcjonariuszy wymaga. Niestety nie za takie pieniądze. Policja musi się zatem dostosować do realiów rynkowych – wskazuje Sokołowski.
Niemiecka policja też obniżyła wymagania stawiane przed kandydatami i od pewnego czasu jest wstrząsana aferami o np. podłożu rasistowskim czy neonazistowskim. W internecie można znaleźć filmiki na których policjanci czy strażnicy miejscy są ośmieszani przez legitymowanych czy zatrzymanych podczas jazdy ze względu na braki w znajomości podstawowych przepisów. Gdy proponowane przez MSWiA zmiany wejdą w życie, internet zostanie już całkowicie zalany takimi śmiesznościami, co będzie kompromitujące dla całej formacji. Łamanie konstytucji czy zamach na niezależne sądy spowodowało, że rośnie świadomość społeczna w obszarze zagadnień prawnych i to jest niebezpieczne dla przyszłych funkcjonariuszy.
Źródło Dziennik Gazeta Prawna online
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Facebook Comments
blok 1
Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.