Gospodarka

Ten wykres pokazuje brutalną prawdę o polskim wzroście gospodarczym. Idziemy w ślady Grecji?

Ten wykres pokazuje brutalną prawdę o polskim wzroście gospodarczym. Idziemy w ślady Grecji?
fot. flickr/KPRM/Twitter

Rząd Prawa i Sprawiedliwości chwali się realizacją sztandarowego programu wyborczego – Rodzina 500 plus oraz świetnymi wynikami gospodarczymi. Dobrej zmianie można zarzucić wiele, ale nie to, że nie wciela w życie swoich obietnic z okresu kampanii.

Niestety to właśnie powinno nas martwić najbardziej. 500 zł na dziecko funkcjonuje już od ponad roku. Za rogiem majaczy zaś reforma, w ramach której przywrócony został poprzedni wiek emerytalny (65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet). Koszty powrotu do poprzednich rozwiązań będą astronomiczne, liczone w dziesiątkach miliardów złotych rocznie.

PiS chwali się świetnymi wynikami wzrostu gospodarczego, który w I kwartale 2017 r. w ujęciu roczny wzrósł o 4%. Ma to również potwierdzenie w sondażach, w których partia rządząca bije opozycję na głowę. W dużej mierze wynika to właśnie z dobrej sytuacji gospodarczej.

Sęk w tym, że cały ten piękny pejzaż to fatamorgana. Obecny wzrost gospodarczy realizowany jest głównie na kredyt. Problem potęguje fakt, że wzrost napędzany jest przez konsumpcję, konsumpcja napędzana jest przez 500 plus, a 500 plus realizowany jest na kredyt, co zresztą jakiś czas temu wicepremier Morawiecki sam przyznał.

Zadłużanie się ma największy sens wtedy, gdy za pożyczone pieniądze realizowane są inwestycje. Porównajmy to do sytuacji zwykłej rodziny. Jeżeli Kowalski pożycza pieniądze na budowę domu/zakup mieszkania, to zwiększa swój majątek trwały, zaś pieniądze nie są przejadane. Jeżeli jednak ten sam Kowalski bierze kolejne pożyczki/kredyty, za które kupuje telewizory, lodówki, czy samochody, to już sytuacja nie wygląda tak różowo. Przejada wówczas te pieniądze, zaś nabyte rzeczy szybko tracą na wartości. A kredyt przecież spłacać trzeba.

I tu dochodzimy do sedna problemu. Podobnie sytuacja wyglądała w Grecji, gdzie rozbuchane wydatki socjalne, finansowane z kredytu przez długi czas zawyżały tamtejsze PKB (Grecja również fałszowała statystyki dotyczące wzrostu, ale to temat na osobną rozprawę). Problem nadszedł wtedy, gdy okazało się, że nie ma z czego spłacać pożyczek i odsetek. Bańka pękła, tysiące ludzi wyszło na ulicę, zaś standard życia poleciał na łeb, na szyję…

Jednym słowem, wzrost gospodarczy napędzany przez konsumpcję na kredyt jest świetnym sposobem na gospodarczą ruinę. Szczególnie jeżeli połączymy to z ogromnymi wydatkami związanymi z obniżeniem wieku emerytalnego.

Do tego dochodzi tykająca bomba z opóźnionym zapłonem w postaci malejącego zaufania do Polski ze strony zagranicznych inwestorów. Im mniejsze zaufanie, tym większe będą koszty obsługi naszego długu. Dług finansowany jest głównie poprzez sprzedaż obligacji i papierów wartościowych. Im mniejsze zaufanie, tym wyższe oprocentowanie od pożyczonego kapitału przyjdzie nam zapłacić. Wzrost oprocentowania o 1% to większe dodatkowe miliardy złotych, obciążające krajowy budżet. To wraz z rosnącym zadłużeniem może nas za kilka lat ostatecznie pogrążyć…

fot. flickr/KPRM/Twitter

 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie