W dniach 13-16 sierpnia 2021 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna sondaż dot. preferencji politycznych Polaków. Wyniki są co najmniej interesujące. Zwłaszcza gdy w badaniu pojawia się Agrounia.
Sondaż: kto wygrałby wybory?
Gdyby wybory miały odbyć się w niedzielę 22 sierpnia, to najwięcej głosów zdobyłaby Zjednoczona Prawica. Na koalicję rządzącą dziś Polską zagłosowałoby 30,6% respondentów. Koalicja Obywatelska może pochwalić się miejscem 2. i praktycznie takim samym wynikiem jak dwa tygodnie wcześniej. Na sojusz PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych zagłosowałoby aż 22,2% badanych.
Zyskała z kolei Polska 2050. Partię Szymona Hołowni popiera dziś 17% ankietowanych.
W parlamencie spotkać można byłoby też posłów z Konfederacji (7,2%) i Lewicy, którą popiera 6,9% respondentów. Pozostałe partie znalazłyby się poza parlamentem. Ponad 12% badanych nie zdecydowało, na kogo oddać swój głos.
Na scenę wkracza Agrounia
To jednak nie koniec. Zbadano też to, jak wyglądają wyniki uwzględniające opuszczenie Zjednoczonej Prawicy przez Porozumienie Jarosława Gowina oraz rozpoczęcie procedury rejestracji partii politycznej przez Agrounię.
Po pierwsze, na pytanie o znajomość Agrounii odpowiedziało twierdząco 45% respondentów, co jednak i tak należy uznać za co najmniej dobry wynik, biorąc pod uwagę, że mówimy o nowym, potencjalnym bycie na polskiej scenie politycznej. Na tę siłę zagłosowałoby ok. 5% ankietowanych.
Na tych zmianach najbardziej ucierpiały partie rządzące – poparcie dla Zjednoczonej Prawicy spadłoby aż o 3,2 punkty procentowe. Straciłaby także Polska 2050 (spadek o 2,5 p.p). Skoczyłaby także liczba Polaków, którzy mieliby kłopoty z zadeklarowaniem poparcia dla jakiegokolwiek ugrupowania politycznego (z12,4% do 15,8%).
KO w wariancie numer 2 miałoby wynik na poziomie 22,7%. Konfederacja – 5,9%, Lewica – 5,8%. PSL i inne partie nie dostałyby się do Sejmu.
Można założyć, że wejście na polską scenę polityczną Agrounii stanowiłoby docelowo mocny cios w PSL. Te dwa ugrupowania walczyłyby bowiem o elektorat na wsi. Ponadto – jak pokazuje powyższe badanie – straciłoby Prawo i Sprawiedliwość, które także szuka wyborców na wsiach i mniejszych miejscowościach.
Szacowana frekwencja wyborcza wynosi 67%. Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 13-16.08.2021, na ogólnopolskiej próbie 1039 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU