“Wprost” dotarł do projektu ustawy, stworzonego przez ekspertów Platformy, który zakłada rewolucję w mediach z nazwy publicznych.
Rafał Trzaskowski swoją kampanię prezydencką rozpoczął od mocnego uderzenia. Na pierwszej konferencji zapowiedział likwidację TVP Info nazywając kanał “gniazdem nienawiści”. To wywołało furię wśród pracowników telewizji z nazwy publicznej, czemu dali wyraz np. w mediach społecznościowych. Na sobotniej konwencji Platformy Obywatelskiej temat wrócił i ponownie wywołał niemałe poruszenie. Politycy największej formacji opozycyjnej zapowiedzieli zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o likwidacji TVP Info i abonamentu. Akcja wystartowała w poniedziałek.
Dziś podpisy pod ustawą o likwidacji TVPInfo i abonamentu zbierałam w Gdańsku, Pruszczu i Tczewie. Mimo siarczystego mrozu chętnych nie brakowało:-) Szczególne podziękowania kierujemy do @tvp_info, które kolejny dzień mobilizuje zwolenników likwidacji tej stacji! #CzasNaZmiany pic.twitter.com/JnDOmlQTnD
— Agnieszka Pomaska (@pomaska) February 8, 2021
Dotarliśmy do dokumentu potwierdzającego, że zapowiedzi byłego kandydata na prezydenta RP w przyszłości mogłyby nabrać realnych kształtów – informuje “Wprost”.
“Zabronione jest tworzenie i rozpowszechnianie przez publiczną telewizję wyspecjalizowanych programów informacyjno-publicystycznych” – tak brzmi nowy ustęp, który miałby się pojawić w ustawie z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji. Ten zapis oznacza koniec funkcjonowania TVP Info. Telewizja publiczna nie mogłaby także tworzyć programów takich jak “Wiadomości” czy “Teleexpress”.
Kolejną zmianą jest wykreślenie z ustawy z 1992 roku zapisu mówiącego, że przychód spółki TVP S.A. pochodzi z “opłat abonamentowych odsetek za zwłokę w ich uiszczaniu oraz kar za używanie zarejestrowanych odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych(…)”. Platforma Obywatelska chciałby także umorzenia długów osobom, które abonamentu nie płaciły.
Projekt ustawy to również koniec z wpłacaniem ze środków publicznych rekompensaty za utracone wpływy abonamentowe. Z tego tytułu media publiczne w tej chwili otrzymują 2 mld zł rocznie.
Źródło Wprost.pl
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU