Polityka i Społeczeństwo

Tego sojuszu rząd nie przemyślał. W najnowszym sondażu Polacy miażdżą pomysł dobrej zmiany

Prawo i Sprawiedliwość w ostatnich dniach wręcz ostentacyjne pokazuje swoją lojalność wobec środowisk górników, dając do zrozumienia, że przymierze w obronie węgla zostało zawarte. W dążeniu do zachowania swojego bastionu poparcia PiS nie przeszkadza to, że szczyt klimatyczny w Katowicach to najgorszy moment, aby z perspektywy polskiej racji stanu mówić o przywiązaniu do węgla, bagatelizować znaczenie zmian klimatu, czy w końcu symbolicznie witać zagranicznych gości górniczą orkiestrą oraz mydłem i biżuterią z węgla. Symbole te zostały odebrane jako poważne faux pax. Kiedy jednak minister środowiska na fali politycznego przyzwolenia mówi wręcz, że to gnijące drzewa w Puszczy Białowieskiej są winne emisji CO2, to w tym samym czasie nastroje całego społeczeństwa zaczynają dryfować w odmiennym od oczekiwań Nowogrodzkiej kierunku.

Z sondażu SW Research dla serwisu rp.pl. wynika jasno, że większość Polaków oczekuje zmian w polityce energetycznej i odejścia od węgla. 57,6% badanych nie ma bowiem wątpliwości, że należy ograniczyć udział energetyki opartej o spalanie węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce. Przeciwnych takiej polityce jest 27,2% ankietowanych, z czego 11,3% chce zwiększenia udziału węgla. Widać zatem wyraźnie, że nastroje społeczne w sprawie klimatu stoją w sprzeczności z działaniami rządu Zjednoczonej Prawicy.

Nie dziwi to jednak, zważywszy że temat zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest ostatnio głośny, a badania Europejskiej Agencji Środowiska wskazują, że tylko w 2015 roku z jego powodu zmarło w Polsce 44 500 osób. Choć elektrownie węglowe nie są wbrew stereotypowemu spojrzeniu istotną przyczyną smogu, to jednak palone w piecach najgorszej jakości miały węglowe, które tylko dzięki rządowi PiS są wciąż w legalnym obrocie – już tak. Tymczasem z badań SW Research wynika, że prawie trzech na czterech Polaków uważa smog za realne zagrożenie.

Działania rządu wpisują się w szerszy kontekst jego anty-ekologicznej krucjaty, która w okresie rosnącej świadomości środowiskowej musi z czasem wejść w konflikt z oczekiwaniami znacznej części społeczeństwa. Ostentacyjne popieranie górników, ogniskujące dodatkowo społeczny konflikt wobec ich prawdziwych, jak i żyjących tylko w stereotypach przywilejów, może się także władzy odbić czkawką. W działaniach rządu przebija się na pierwsze miejsce toporność metod i środków, która może zostać przy obecnych nastrojach społecznych wykorzystana przez opozycję na poważną szkodę rządzących.

Źródło: rp.pl

fot. flickr/KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie