Po godzinach

Te filmy mają największe szanse na Oscara. Najlepsze produkcje nominowane do prestiżowej statuetki w 2018 roku

Sezon nagród filmowych w pełni. W styczniu rozdane zostały Złote Globy, zaś na horyzoncie majaczą już Oscary. 90. edycja wręczenia nagród Akademii Filmowej tradycyjnie jak co roku odbędzie się Los Angeles. Gala zaplanowana jest na 4 marca.

Kategorii, za które przyznawane są statuetki, jest wiele. Najbardziej prestiżowa z nich to Oscar za najlepszy film, reżyserię, scenariusz, pierwszoplanową rolę męską i damską. W tym roku do Oscara za najlepszy film nominowanych jest dziesięć produkcji.

Oto faworyci tegorocznych wyścigów o statuetkę Akademii Filmowej za najlepszy film:

1. “Dunkierka” (“Dunkirk”), w reż. Christopher Nolan
Jeszcze do niedawna ten porywający dramat wojenny Nolana uznawany był przez wielu za murowanego faworyta do Oscara. Od tamtego czasu sporo się jednak zmieniło. Na niekorzyść “Dunkierki” przemawiać zdaje się data premiery – film ukazał się w lipcu, nie jest zatem najbardziej świeży w pamięci zarówno widzów, jak i krytyków.

2. “Kształt wody” (“The Shape of Water”), w reż. Guillermo del Toro

Akcja filmu del Toro osadzona jest w Stanach Zjednoczonych, u szczytu zimnej wojny. Niema sprzątaczka Elisa (w tej roli Sally Hawkins) pracuje w tajnym laboratorium rządowym. Pewnego dnia Elisa napotyka dziwnego potwora zamkniętego w tubie z wodą i nawiązuje z nim niezwykłą znajomość. Warto wspomnieć, że produkcja była wielkim wygranym festiwalu w Wenecji, gdzie otrzymała nagrodę Złotego Lwa za najlepszy film.

3. “Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri” (“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”), w reż. Martin McDonagh

Czarna komedia reżysera “Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj“. Opowiada o żałobie matki po stracie córki (brutalnie zgwałconej i zabitej) i braku zgody na bezczynność władzy. Mildred Hayes (Frances McDormand) wykupuje trzy billboardy przy wjeździe do tytułowego miasta, na których zawiesza następujące plakaty: “Ciągle żadnych aresztowań? Jak to możliwe, szeryfie Willoughby?“. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że swoim zachowaniem wywoła prawdziwą burzę, mającą daleko idące konsekwencje dla całej lokalnej społeczności.

4. “Czwarta władza” (“The Post”), reż. Steven Spielberg

Gwiazdorska obsada zarówno przed kamerami, jak i za nimi. W rolach głównych Meryl Streep i Tom Hanks. Film opowiada o śledztwie dziennikarskim prowadzonym przez Washington Post w sprawie tzw. Pentagon Papers. W tle wojna w Wietnamie i zatajanie prawdy przez kolejnych prezydentów i agencje rządowe. Na szczególną pochwałę zasługuje wierne odtworzenie faktów, oddające ducha epoki, a także gra aktorów, również tych drugoplanowych.

5. “Czas mroku” (“Darkest Hour”), reż. Joe Wright

Film osadzony w realiach drugiej wojny światowej. Winston Churchill zostaje premierem Wielkiej Brytanii w przeddzień ataku hitlerowskich Niemiec na Francję (w tej roli świetny Gary Oldman). “Czas mroku” jest bardzo porządną i pięknie sfilmowaną opowieścią o dylematach władzy i ciążącej na jednostce odpowiedzialności za przyszłość i przetrwanie całego narodu.

6. “Lady Bird”, w reż. Greta Gerwig

Bohaterką filmu jest Christine Lady Bird McPherson, dziewczyna, która z całych sił nienawidzi swojego miasta, uczęszczania do katolickiej szkoły i oraz swojego dotychczasowego życia. Dziewczyna pragnie za wszelką cenę opuścić Sacramento i przenieść się na studia do Nowego Jorku. Wsparcie znajduje u ojca oraz najlepszej przyjaciółki.

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”250″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie