Na mapie zgłoszeń, którą uruchomiliśmy w marcu, jest 1,6 tys. nieprawidłowości. Przez wrzesień udzieliliśmy kilkaset porad telefonicznych, mailowych, na Facebooku. Podjęliśmy też blisko 50 interwencji w szkołach, tzn. pisaliśmy do dyrektorów podstawówek, liceów czy techników o nieprawidłowościach, jeśli rodzice chcieli zachować anonimowość – zdradza kulisy pracy.
Prawa rodziców
Jak mówi Dorota Wójcik, działania fundacji są skuteczne i osiągają zamierzony cel. Po przedstawieniu dyrektorom podstaw prawnych, ci muszą zmieniać swoje podejście. Jak podkreśla w rozmowie z Radiem Zet, zauważyła, że rodzice są coraz bardziej świadomi swoich praw i “jest olbrzymi postęp w zakresie wiedzy prawnej rodziców i jest więcej motywacji do tego, żeby o swoje prawa walczyć”. Przypomina w wywiadzie, jakie prawa mają rodzice.
Najważniejsza jest Konstytucja. Żadna władza publiczna nie może pytać o to, czy dziecko będzie uczestniczyło w mszy, czy nie będzie, czy będzie chodziło na religię czy nie. Każdy obywatel w Polsce ma prawo do milczenia w kwestii własnego światopoglądu i nie mogą być wymagane żadne oświadczenia w tym zakresie – tłumaczy szefowa fundacji Wolność od Religii.
Źródło: Radio Zet
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU