Polska Agencja Ratingowa (PAR) została stworzona przy udziale Skarbu Państwa. Cel? W skrócie: ułatwić inwestycje polskim przedsiębiorcom. Brzmi wspaniale, ale w praktyce od 2014 roku nie wydała ani jednego publicznego ratingu, czym miała się zajmować. Na koncie ma za to sześciu prezesów i p.o. prezesów, na których wynagrodzenia wydawała nawet 700 tys. zł rocznie.
By przedsiębiorcom żyło się lepiej!
W czerwcu 2016 roku Mateusz Morawiecki (wtedy jeszcze tylko wicepremier i minister rozwoju) mówił o agencji: – Chcemy stworzyć polską agencję ratingową, głównie dla przedsiębiorstw średniej wielkości. Prace nad agencją rozpoczną Giełda Papierów Wartościowych i Polski Fundusz Rozwoju.
W tym okresie w naszym kraju działały dwie prywatne agencje ratingowe. Trzecia, czyli utworzony przez GPW państwowy Instytut Analiz i Ratingu ( IAiR), nie mogła nadawać ratingów ze względu na brak rejestracji w Europejskim Urzędzie Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA).
Oczywiście założenia były interesujące. Efekt? Jak pod koniec czerwca tego roku wyliczył na Twitterze dziennikarz obligacje.pl Michał Sadrak, “minęło sześć lat od powołania Polskiej Agencji Ratingowej (d. IAiR). Podsumujmy: liczba prezesów i p.o. prezesów: siedmioro; liczba wydanych ratingów: zero”.
Polska Agencja Ratingowa mogła być pomocna mniejszym przedsiębiorstwom, które z prośbami dot. nadawania ratingów zgłaszają się do prywatnych lub międzynarodowych agencji. To jednak kosztuje i to dużo. Ratingi wydawane przez PAR miały być tańsze.
Co poszło nie tak?
PAR co prawda wystąpiło z wnioskiem o rejestrację do ESMA, by móc wydawać ratingi, ale w lipcu 2019 roku urząd wydał decyzję odmowną.
Powód? Chodziło o niespełnienie wymogu braku konfliktów interesów “ekonomicznych czy politycznych ze strony jakichkolwiek podmiotów czy właścicieli lub interesariuszy”.
Mamy więc sytuację, gdy bez stosownej licencji PAR nie może wydawać ratingów publicznych. Dlaczego więc istnieje i czym się zajmuje? W piśmie do Konkret24 p.o. prezes Piotr Kowalski stwierdził, że “drugą częścią działalności PAR jest działalność analityczna, która nie jest zależna od uzyskania rejestracji przez ESMA”.
– W ubiegłych latach spółka prowadziła i zakończyła prace rozwojowe związane z budową systemu analitycznego – dodał. Chodziło o “nadawanie scoringów kredytowych oraz masowym przeliczaniu scoringów i wskaźników finansowych do monitorowania portfeli”.
Kowalski, gdy został zapytany, czy i ile ratingów prywatnych nadała PAR, odparł, że takie produkty analityczne miewają charakter prywatny, stąd nie można udzielać informacji na ich temat. On sam “może potwierdzić nadanie kilkudziesięciu scoringów”.
Stan zatrudnienia
Mamy więc dość mgliste – co po części jest zrozumiałe – uzasadnienie dalszego funkcjonowania PAR. Jak zaś wygląda stan zatrudnienia w podmiocie? Spółka zatrudniała siedmiu pracowników, wliczając dwuosobowy zarząd.
W kwestii samych prezesów, PAR informuje, że “w całym okresie działalności (od 2014 r.) spółka miała łącznie 2 osoby pełniące funkcję prezesa i 2 wiceprezesa oraz 4 osoby delegowane z Rady Nadzorczej do wykonywania obowiązków członków zarządu”.
Jak informuje Konkret 24, “dane w Krajowym Rejestrze Sądowym nie zgadzają się jednak z treścią odpowiedzi PAR – według nich od 2014 roku trzy, a nie dwie osoby pełniły funkcję prezesa. Byli to kolejno: Maja Goettig, Jan Koleśnik i Wojciech Lipka. Oprócz nich trzech członków rady nadzorczej było delegowanych do pełnienia obowiązków prezesa, w tym jeden z nich – Piotr Kajczuk – dwukrotnie. (Michał Sadrak tłumaczy, że stąd w jego tweecie wzięła się liczba siedem).”
Według KRS Instytutem Analiz i Ratingu, a następnie Polską Agencją Ratingową kierowali kolejno:
Prezes Maja Goettig 14 lipca 2014 – 29 czerwca 2016
P.o. prezes Piotr Kajczuk 29 czerwca 2016 – 22 listopada 2016
Prezes Jan Koleśnik 22 listopada 2016 – 15 maja 2017
P.o. prezes Piotr Kajczuk 15 maja 2017 – 22 sierpnia 2017
P.o. prezes Jacek Fotek 22 sierpnia 2017 – 20 października 2017
Prezes Wojciech Lipka 20 października 2017 – 27 stycznia 2020
P.o. prezes Piotr Kowalski 27 stycznia 2020 – teraz
Piotr Kowalski do zarządu został oddelegowany z rady nadzorczej, w PAR pojawił się na początku tego roku.
Agencja informuje też, że “łączne koszty całkowite wynagrodzeń razem ze świadczeniami (łącznie z zarządem) w całym okresie działalności Spółki wynosiły od 0,1 do 1,4 mln zł rocznie”.
Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.
POLUB NAS NA FACEBOOKU