Polityka i Społeczeństwo

Ta korespondencja rzuca nowe światło na aferę szczepionkową. Pojawiają się kolejne znaki zapytania

Shutterstock

“Fakt” dotarł do korespondencji z 2 stycznia 2021 r., jaką prowadziły Narodowy Fundusz Zdrowia i Agencja Rezerw Materiałowych. Maile trafiały też do ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego. Wynika z nich, że do Centrum Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego sp. z o.o. 28 i 29 grudnia 2020 r. trafiły pule rozmrożonych szczepionek, które musiały być szybko podane pacjentom.

Afera szczepionkowa

Media nadal żyją aferą szczepionką. Grupa celebrytów otrzymała szczepionkę na COVID-19 przed kolejką. Teraz poznaliśmy nowe fakty.

Jak twierdzi “Fakt”, 2 stycznia Jerzy Pilarski, Dyrektor Departamentu Kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia, wezwał szefa Agencji Rezerw Materialowych Michała Kuczmierowskiego, do przekazania danych dotyczących złożonych i realizowanych zamówień na szczepionki przeciw COVID-19 dot. następujących jednostek: Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Centrum Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego sp. z o. o. (spółka należąca do WUM).

„Dane te są niezbędne w celu przeprowadzenia szczegółowej analizy w związku z planowaną na dzień 4 stycznia b.r. kontrolą w w/w jednostkach” – pisał Pilarski.

Maila otrzymali też: Adam Niedzielski, Filip Nowak, p.o. szefa NFZ oraz Marcin Wasilewski, dyrektor biura logistyki Agencji Rezerw Materiałowych.

Pilarskiemu odpowiedział Wasilewski. Mail trafił także do skrzynek ministra zdrowia i szefa NFZ. Jest w nim informacja, że Uniwersyteckie Centrum Kliniczne WUM i spółka należąca do WUM złożyły zamówienia:

  • w dn. 30 grudnia 2020 (105 fiolek dla Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM, z adresem dostawy: ul. E. Plater 21 w Warszawie),
  • w dn. 24 grudnia, 28 grudnia 2020 r. i 29 grudnia 2020 r. (łącznie 405 fiolek dla spółki Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, z adresem dostawy: ul. Nielubowicza 5 w Warszawie).

Do tego szef logistyki Agencji Rezerw Materiałowych zauważył, że zamówienie złożone przez spółkę należącą do WUM z dnia 24 grudnia zostało dokonane „na podstawie uzgodnienia pomiędzy MZ (ministerstwo zdrowia-red.) a Szpitalem”. „Pracownicy MZ obdzwaniali szpitale węzłowe”, dodał.

Wszystkie wysyłane szczepionki to partia EJ6795. W przypadku pierwszej dostawy ważna do 02.01, w przypadku drugiej do 03.01 – zgodnie z wytycznymi producenta, firmy Pfizer, o okresie przydatności 120h. Dostawę zrealizowała Neuca” – “Fakt” cytuje treść e-maila dyrektora logistyki agencji do NFZ.

“Z opisanej korespondencji wynika, że państwowa Agencja Rezerw Materiałowych wraz z Ministerstwem Zdrowia musiały pod koniec 2020 r., rozsyłając po Szpitalach Węzłowych partie szczepionek, przynajmniej część z nich (tak jak spółkę należącą do WUM) postawić pod ścianą. Był okres pomiędzy świętami Bożego Narodzenia a Sylwestrem, narodowy program szczepień jeszcze się nie rozpoczął, wielu pracowników personelu medycznego było na urlopach, a szczepionki musiały być wykorzystane w ciągu 5 dni. Inaczej poszłyby na zmarnowanie”

– dodaje gazeta.

To jednak nie koniec…


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie