Polityka i Społeczeństwo

Szpital Narodowy służy do leczenia czy do zarabiania? Kolejne kontrowersje, w tle kontrakt na wielkie pieniądze

Koronawirus
Shutterstock

Wirtualna Polska dotarła ponoć do dokumentów podpisanych przez przedstawicieli Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA z firmą sprzątającą. Podobno wynika z nich, że firma I. ma świadczyć w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym “kompleksowe usługi utrzymania czystości”. Wartość umowy to aż 1 223 000 złotych netto. I to za miesiąc!

Sprzątanie kosztuje

Słynny szpital tymczasowy znajduje się na Stadionie Narodowym. Umieszczono tam 500 łóżek w tym 60 respiratorowych. Kontrowersje budziło dotąd niskie wykorzystanie takiego potencjału. Teraz pojawił się nowy element. Chodzi o sprzątanie, za które ma się płacić firmie ponad 1 mln zł miesięcznie. 

Może to jednak normalna cena? Portal postanowił to sprawdzić.

Wp.pl, jak informuje, otrzymało dane dot. usługi sprzątania na rynku medycznym “od jednego ze szpitali w dużym mieście”:

“Placówka ma cały czas zajęte 300 łóżek. Firmie sprzątającej płaci miesięcznie 570 tysięcy złotych. Dodatkowo ponosi też koszt 113 tysięcy złotych za wywiezienie odpadów medycznych. W sumie daje to więc 683 tysiące złotych, do których trzeba jeszcze doliczyć 200 tysięcy złotych opłaty za ścieki.”

Dziennikarze portalu rozmawiali też z inną placówką:

“W szpitalu tym do sprzątania jest 9 tysięcy metrów kwadratowych. Placówka płaci 70 tysięcy złotych firmie sprzątającej za sprzątanie i 120 tysięcy złotych za utylizację odpadów medycznych. Daje to 190 tys. złotych miesięcznie.

To jednak nie koniec kontrowersji.

Sprzątanie szpitala na Narodowym jest ponadprzeciętnie drogie

Jak widać, wynika z tego, że sprzątanie placówki tymczasowej na Stadionie Narodowym jest bardzo drogie. Pikanterii dodaje fakt, że “według nieoficjalnych informacji, firma sprzątająca nie została wyłoniona w przetargu.”

“W myśl art. 20 pkt. 3 ustawy z 28 października o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19, CSK MSWiA powinien informację o wyborze firmy sprzątającej zamieścić w Biuletynie Zamówień Publicznych. Powinny się tam znaleźć m.in. cena i okoliczności uzasadniające udzielenie zamówienia bez zastosowania Prawa zamówień publicznych.”

– dodaje wp.pl i sugeruje, że sprawa jest co najmniej dziwna, bowiem powyższy warunek nie został spełniony…

Źródło: wp.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie