Polityka i Społeczeństwo

Szokujące dane o skali inwigilacji w Polsce. Czy to już państwo policyjne?

fot. flickr/KPRM

“I oni straszą państwem policyjnym?! Rekordowa liczba podsłuchów w państwie Platformy”, “Politycy, którzy straszą rzekomym państwem policyjnym za czasów IV RP sami posługują się metodami wartymi odnotowania, a chyba i potępienia”, “Agencja Bezpieczeństwa Platformy – rząd cię podsłuchuje”. To tylko próbka twórczości jaka przewinęła się przez portale wspierające Prawo i Sprawiedliwość, gdy publikowano informacje o liczbie podsłuchów za koalicji PO – PSL. Podobnymi nagłówkami można zapisać całą stronę.

Policja i inne formacje coraz chętniej sięgają po kontrolę operacyjną i sprawdzają bilingi – informuje dzisiejsza Rzeczpospolita. W 2017 r. służby wnioskowały o objęcie 6562 osób kontrolą operacyjną, głównie podsłuchami. Tego typu informacje przygotowuje się co roku i wynika z nich, że liczba kontroli za zgodą sądów systematycznie rośnie. Jak podaje dziennik w 2015 r. było ich 5431, a w 2016 r. 5881. Z dokumentu jaki Zbigniew Ziobro przesłał do Senatu wynika, że liderem jest policja. Liczba wydanych zgód na kontrolę operacyjną w 2015 r. wynosiła 8000, w 2016 r. 9332, a w 2017 r. uzyskała zgodę na rekordowe 9725. Dane nieco się różnią, bo nie dotyczą liczby osób objętych kontrolą operacyjną, ale liczby spraw. To nie koniec. W 2016 r. służby przetworzyły 1,15 mln danych telekomunikacyjnych (bilingi i dane o lokalizacji), podczas gdy w 2017 roku było to już 1,23 mln.

Marek Opioła z PiS, szef Komisji do spraw Służb Specjalnych pytany czemu służby coraz częściej podsłuchują wyjaśnił, że w Europie jest coraz więcej zagrożeń. Dodaje, że podsłuchy są niezbędne do walki z przestępczością zorganizowaną. I rzeczywiście z danych policji wynika, że 6915 zarejestrowanych kontroli dotyczyło przestępstw przeciwko porządkowi publicznemu, czyli np. działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Nie jest to jednak takie oczywiste dla Wojciecha Klickiego z Fundacji Panoptykon – “Trend dotyczący podsłuchów jest wzrostowy, choć z oficjalnych komunikatów policji wynika, że przestępczość w Polsce regularnie spada” – zauważa.

Znając z lat 2005-2007 zamiłowanie niektórych osób rządzących wtedy i obecnie służbami do podsłuchiwania i inwigilacji można przypuszczać, że dane za 2018 rok będą szokujące. Jeżeli doda się do tego opublikowane rok temu przez Gazetę Wyborczą nagrania mrożące krew w żyłach z inwigilacji opozycji między innymi Obywateli RP oraz Ryszarda Petru otrzymuje się bardzo nieciekawy obraz. W kwietniu tego roku, świetnie poinformowany dziennikarz śledczy TVN24 Maciej Duda, umieścił na Twitterze bardzo wymowny wpis.

Także wszystko przed nami…

Źródło: Rzeczpospolita

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie