Gospodarka

Szokująca teoria na temat wstrzymania produkcji nawozów! Nie chodziło wcale o ceny gazu?

Marek Sawicki z PSL-u ma szokującą teorią na temat wstrzymania produkcji nawozów. Tu może nie chodzić o ceny gazu, a sprawa jest dla ABW.

Tydzień temu Grupa Azoty i Anwil poinformowały, że zapalają czerwone światło dla produkcji nawozów azotowych i CO2. Ta decyzja zszokowała wiele branż, a przede wszystkim rolnictwo. Oficjalnym powodem wstrzymania dostarczania na rynek produktów były rosnące ceny gazu. Marek Sawicki z PSL-u ma dość szokującą teorię na ten temat.

“Impuls cenotwórczy”

Marek Sawicki był gościem radia TOK FM i odpowiadał na pytania dotyczące kryzysu nawozowo-dwutlenkowego. Według polityka, takie molochy jak Azoty i Anwil muszą mieć terminowe kontrakty na dostawy gazu.

I jestem przekonany, że skoro są to spółki w głównej mierze państwowe, to miały dostawy z PGNiG, który ma krajowe wydobycie, więc mógł zakłady cały czas zaopatrywać. Boję się, że to wstrzymanie produkcji miało bardziej charakter impulsu cenotwórczego niż rzeczywistych problemów z cenami gazu – stwierdził.

Dziennikarka prowadząca rozmowę zwróciła uwagę, że to chyba niezamierzony impuls, bo rządowi raczej nie zależy na tym, żeby ceny żywności były wyższe.

Nie wiem pani redaktor, komu na tym zależy i dlaczego. Ale wiem jedno, że dwutlenek węgla był wcześniej sprzedawany po śmiesznych kwotach – jako odpad (produkcyjny). Teraz – po wznowieniu produkcji – na pewno osiągnie wysoką cenę – dodał Sawicki.

Według byłego ministra rolnictwa, sprawa jest na tyle poważna, że powinna się nią zainteresować Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Polska jest znaczącym producentem żywności na eksport, a zagrożenie dla stabilności tej gałęzi gospodarki było ogromne. W świat poszedł sygnał, że jesteśmy niestabilnym partnerem handlowym.

Sytuacja nie jest opanowana

Wczoraj w programie “Gość Wydarzeń” w Polsat News, wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk był pytany o sytuację na rynku nawozów. Prowadzący rozmowę zapytał, czy po wstrzymaniu przez Anwil i Grupę Azoty produkcji nawozów rolniczych, a tym samym dwutlenku węgla i jej wznowienia, sytuacja jest opanowana.

Nie jest opanowana w 100 procentach. Produkcja w Anwilu trwa ona przy wysokich cenach gazu. W Grupie Azoty pracujemy nad systemem, aby nawozy były cenowo dostępne dla rolników. Koszt 7-8 tysięcy złotych za tonę jest nieakceptowalny – odpowiedział Henryk Kowalczyk.

Jak dodał, akceptowalną ceną jest poziom 3-4 tysięcy złotych za tonę. Wicepremier zadeklarował także, że Polakom nie grozi ubóstwo żywnościowe.

Źródło: TOK FM, Polsat News

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

blok 1

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie